آخرين نوشته‌ها

1028 685 admin

کتاب را دوست دارند همچون نان

دیروز یکی از بهترین روزهایم بود. رفتیم سمت کوره‌های آجرپزی و برایشان شعر و داستان خواندم. از تجربه‌ها حرف زدم. آنها هم از آرزوها و آمالشان گفتند. آرزوهایی کوچک و ساده به سادگی خودشان مثل: بازگشت به وطن (افغانستان) و سلامتی خانواده و شغل آینده. جالب است که بیشترشان دوست داشتند پلیس بشوند تا دزدها را دستگیر کنند.


هنوز عده‌ای (که دستشان به دهانشان می‌رسد) فکر می‌کنند کمک به قشرهای کم درآمد فقط بخشیدن غذا و لباس است. این بچه‌هایی که من دیدم دوست‌دار کتاب بودند و به نظرم چیزی که در این فضای سرد و بی‌رونق زندگی به آنها دلگرمی و لذت می‌دهد خواندن کتاب است. و ما برایشان کتاب برده بودیم تا بخوانند یا بدهند مربیان دلسوزشان برایشان بلندخوانی کند.

۲۰ شهریور ۱۳۹۷/ محمودآباد/ جاده‌ی امارضای تهران

1000 666 admin

مستقل بودن و بی‌حاشیه کارکردن سبب موفقیتم شد/ جوایز ادبی تابلوهای راهنمای نویسندگان است

خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)- ملیسا معمار: موفقیت در سطح بین‌المللی و مطرح شدن در سطح جهان رویایی است که کم‌و بیش هر نویسنده‌ای به آن می‌اندیشد. کسب جوایز جهانی علاوه بر اینکه سبب مطرح شدن یک نویسنده و افزایش فروش و ترجمه آثارش می‌شود، انگیزه و امیدی هم در سایر نویسندگان کشور ایجاد می‌کند و در مجموع در رشد و تحول ادبیات کودک موثر است. در ایران نیز راه‌یابی نویسندگانی مانند هوشنگ مرادی کرمانی، احمدرضا احمدی و … به مرحله نهایی جوایز جهانی بارقه امیدی در کشور ایجاد کرد و اکنون نیز راهیابی فرهاد حسن‌زاده به مرحله نهایی جایزه جهانی هانس کریستین اندرسن و دریافت دیپلم افتخار IBBY این بارقه را دوچندان کرده است. به این مناسبت در خبرگزاری ایبنا میزبان فرهاد حسن‌زاده بودیم و با او درباره وضعیت جوایز ادبی در ایران و جهان گفت‌وگویی داشتیم که در ادامه می‌خوانید.

ادامه مطلب

608 453 admin

از ایران به یونان و بالعکس

مثل رسیدن بالای تپه بود. مثل وقتی که بادی تند و خنک و وحشی وجودت را در بر می‌گیرد و تو سرت را رو به بالا می‌گیری و به آسمان آبی نگاه می‌کنی. به خورشید و به تکه‌های دور ابر. آن وقت هم حس می‌شوی با شاملوی بزرگ، با حافظ عزیز، با فردوسی جاودانه که همه وجه مشترکی دارند از جنس واژه. دلم می‌خواست کسی دور و برم نبود و زیاد می‌ماندم در آن حال. در آن هوای خنک و بالای تپه و آهسته نفس می‌کشیدم و به راه آمده نظر می‌انداختم. احساس خوشبختی‌ام ادامه می‌یافت و خستگی‌ام بیشتر در می‌رفت. حیف مهمانی شلوغ بود و بعضی‌ها به زبان فارسی و برخی به زبان خودشان و زبانی مشترک تبریک می‌گفتند.

ادامه مطلب

166 182 admin

دوستی داشتم که…

دوستی داشتم که…

دوستی داشتم که می‌گفت پدرم هر وقت حقوق می‌گرفت یا پولی از جایی گیرش می‌آمد، بخشی از آن را پس‌انداز می‌کرد برای روز مبادا.

دوستی داشتم که می‌گفت پدرم هر وقت حقوق می‌گرفت یا پولی از جایی گیرش می‌آمد، بخشی از آن را می‌گذاشت توی پاکتی که رویش نوشته بود: «بودجه فرهنگی خانواده». بعد، هر سه ماه یک‌بار ما را می‌برد کتابفروشی و از پول همان پاکت برایمان کتاب می‌خرید.

نمی‌خواهم بگویم که بر سر دوست اولم و پس‌اندازهای روز مبادا چه پیش آمد. همچنین نمی‌خواهم از سرنوشت متفاوت دوست دوم حرفی بزنم. می‌خواهم بگویم بیاییم کاری کنیم که حالمان خوب شود و خوب بماند. کمتر پیش می‌آید پدری در بودجه‌بندی خانواده در کنار گوشت و برنج و لوبیا سهمی برای خوراک مغز کنار بگذارد. شاید به این دلیل که شکم مثل مغز صبور نیست و گرسنگی‌اش را فریاد می‌زند. در حالی که مغز خودخوری و تحمل می‌کند و شیوه‌ی اعتراضش متفاوت است. اگر صبرش تمام شود، طوری نافرمانی می‌کند که به دست گرفتن فرمانش کار حضرت فیل است.

ما به تعادل نیاز داریم. به این که همه چیز را درست و اساسی سرجایش بچینیم و به همه یک‌سان توجه کنیم. توی فهرست خریدمان باید به تمام اجزای بدنمان توجه کنیم و بعضی خریدها را به تاخیر نیندازیم. شاید روز مبادا همین امروز باشد.

دوستی دارم که می‌گوید این روزها میان خبرهای یک‌درمیان خوب و بد، فقط کتاب است که حالش را خوب می‌کند. دوستم کتاب کودکان می‌خواند، هم برای خودش و هم کودکش.

#فرهاد حسن‌زاده

*روزنامه همشهری/ ۳۰ مرداد ۱۳۹۷

800 600 admin

نامزدهای جایزه آسترید لیندگرن ۲۰۱۹ شورای کتاب کودک

شورای کتاب کودک «فرهاد حسن‌زاده» و برنامه «با من بخوان» موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان را برای دریافت جایزه آسترید لیندگرن ۲۰۱۹ نامزد کرد.

فرهاد حسن زاده نویسنده کتاب‌های محبوبی مانند «هستی» و «زیبا صدایم کن» برای بار سوم است که برای دریافت این جایزه نامزد می‌شود. او در سال‌ ۲۰۱۸ هم از طرف شورای کتاب کودک و در سال ۲۰۱۷ از طرف کانون پرورش فکری برای دریافت جایزه آسترید لیندگرن معرفی شده بود. این نویسنده در سال ۲۰۱۸ نیز به دلیل یک عمر فعالیت موفق در حوزه ادبیات کودکان و نوجوانان از سوی شورای کتاب کودک نامزد دریافت جایزه هانس کریستین اندرسن شد و به لیست پنج نویسنده برتر جهان راه یافت.

برنامه «با من بخوان» نیز که از سوی شورای کتاب کودک در بخش ترویج خواندن برای دریافت جایزه آسترید لیندگرن (آلما ۲۰۱۹) معرفی شده است، در سال ۲۰۱۶ موفق به کسب جایزه جهانی ترویج خواندن IBBY آساهی شد.

برنامه «با من بخوان» برنامه‌ای برای ترویج کتاب‌خوانی با کودکان محروم و کودکان در بحران است که از امردادماه ۱۳۹۰ تاکنون در نقاط مختلف ایران اجرا می‌شود. برنامه «با من بخوان» بر پایه رساندن کتاب‌های مناسب و باکیفیت به دست کودکان محروم و کودکان در بحران بنا شده است و شعار اصلی این برنامه «همه کودکان حق دارند کتاب‌های باکیفیت بخوانند» است.

دیگر نامزدهای ایران در سال ۲۰۱۹ برای دریافت جایزه آسترید لیندگرن در بخش نویسندگان جمشید خانیان و هوشنگ مرادی کرمانی هستند که به ترتیب از سوی انجمن نویسندگان کودک و نوجوان و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان معرفی شده‌اند. علی اصغر سیدآبادی و کتابخانه‌های سیار روستایی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هم در بخش ترویج کتابخوانی به ترتیب از طرف این دو نهاد نامزد شده‌اند.

جایزه آسترید لیندگرن، به مناسبت بزرگداشت نویسنده محبوب سوئدی و یکی از پرطرفدارترین نویسندگان جهان از سال ۲۰۰۲ توسط دولت سوئد بنیان نهاده است. جایزه نقدی آلما به عنوان بزرگترین و گران‌ترین جایزه ادبیات کودکان و نوجوانان و دومین جایزه بزرگ ادبیات در جهان مطرح است. جایزه آلما، یک جایزه ادبی است که نه تنها به نویسندگان و تصویرگران بلکه به قصه گویان، مروجان و نهادهای حوزه ادبیات کودکان و ترویج کتابخوانی نیز اهدا می‌شود. آثار این هنرمندان باید دارای کیفیت بالای هنری و ارزش‌های انسانی‌ای باشند که آسترید لیندگرن به آن‌ها باور داشت.

در حال حاضر در ايران شوراى کتاب کودک، کانون پرورش فکرى کودکان و نوجوانان، مؤسسه پژوهشى تاريخ ادبيات کودکان و انجمن نویسندگان کودک و نوجوان به عنوان سازمان‌هاى نامزدکننده از این امتیاز برخوردارند.

209 241 admin

پسامدرنیسم و بوطیقای داستان کودک

تحلیلی روایت شناسانه از داستان “آقارنگی و گربه ناقلا ” از فرهاد حسن زاده

نویسندگان: فرامرز خجسته، عاطفه نیکخو (دانشگاه هرمزگان)

چکیده:

ادبیات کودک، خصوصا ژانر داستان، طی سالیان گذشته از قالب‌ها و باورهای کلاسیک و ازپیش تعیین‌شده خود فاصله گرفته، وجوه روایتمندی این آثار رانیزدستخوش تغییر و تحول ساخته‌است. دراین میان تلاش نویسندگان کودک برای همراهی با تحولات ساختاری- محتوایی شکل‌یافته در ادبیات و همگام با تحولات اجتماعی ازیک‌سو و تبدیل مخاطب منفعل کودک به خواننده‌ای فعال ازسوی دیگر، به خلق داستان‌های پسا‌مدرن انجامیده‌است. داستان “آقارنگی و گربه و ناقلا” ازجمله داستان‌های کودک از فرهادحسن‌زاده است که توانسته باورهای عامیانه درباره داستان کودک را به‌چالش بکشد و با استفاده از ویژگی‌های روایی پسا‌مدرن، علاوه برحفظ باورپذیری متن برای این‌دسته از مخاطبان، ذهن او را به پرسش دربرابر واقعیت‌های پذیرفته‌شده از داستان و جهان فرا‌خواند. بهره‌گیری از ویژگی‌هایی همچون راوی متکثر و اقتدارشکن، فراداستان، تلفیق سبک‌ها و ژانرها و فرجام متکثر ازجمله ویژگی‌های پسامدرنیستی اثرموردنظر است که درکنار تصویرگری هماهنگ با متن در پژوهش پیش‌رو بدان پرداخته‌شده‌است. براین‌اساس برخورداری از صدای راوی کودک دربرابر راوی دانای کل بزرگسال وهمچنین استفاده از تکینک‌هایی چون هوش‌آزمایی و دعوت به‌همکاری کودک درجهان متن درکنار پایان‌بندی نامعین و متکثر با هدف تأکیدهرچه بیشتر برداستانی‌بودن ، خواننده را به تلاشی خلاقانه و فعال برای پاسخ‌گویی به پرسش‌های ذهنی خود فرامی‌خواند.

دوره 8، شماره 2 – شماره پیاپی 16،

اصل مقاله را از اینجا دانلود کنید.

808 1280 admin

کتابخورها و هویج بستنی

هر ماه در فرهنگسرای اندیشه برنامه‌ای با نام «کتابخورها» برگزار می‌شود. در این نشست‌ها در حضور نویسنده یا مترجم نوجوان‌ها به نقد و بررسی کتاب می‌پردازند. سال پیش همین نوجوان‌ها رمان هستی را نقد کردند. نقدهایی واقع‌بینانه و تجربی که بی تعارف و بی تکلف است و بسیار می‌توان از آن آموخت.

ورود نوجوان‌ها به این نشست آزاد است.

دوشنبه ۲۲ مرداد / ساعت ۵ تا ۶:۳۰ / فرهنگسرای اندیشه/ خیابان شریعتی، نرسیده به پل سیدخندان.

1080 1350 admin

دخترخانمی به نام زیبا

نگاهی به کتاب «زیبا صدایم کن»

پروانه پارسا/ مجله سلام بچه‌ها

«زیبا صدایم کن» عنوان کتابی است که فرهاد حسن‌زاده برای نوجوانان گروه سنی «د» و «ه» نوشته است. این کتاب در مجموعه‌ی «رمان نوجوان امروز» از سوی انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با تیراژ 7000 نسخه در 192 صفحه به چاپ رسیده است.

نویسنده، این کتاب را به مربی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که روزگاری دست او را گرفته است، تقدیم کرده است.

آیا تا به حال جشن تولدی را که در میان هیاهوی خیابان‌های تهران برگزار می‌شود، دیده‌اید؟

شما با خواندن کتاب «زیبا صدایم کن» به این جشن دعوت می‌شوید. اما قبل از برگزاری این جشن، «زیبا» باید کارهایی را انجام دهد! باید چند متر طناب و چندتا آب‌میوه‌ی پاکتی برای پدر ببرد. کجا؟ ادامه مطلب