آخرين نوشته‌ها

960 960 admin

زیبا به استانبول رفت

همزمان با نمايشگاه بين‌المللي كتاب تركيه كتاب «زيبا صدايم كن» به زبان تركي استانبولي ترجمه و در اين نمايشگاه عرضه شد. این کتاب را انتشارات گنج تیماش  با نام Bul Beni Ziba در 208 صفحه به زبان ترکی منتشر کرده و مترجم این اثر «نزاهت باش‌تی» است.

ادامه مطلب

404 571 admin

فصلی از خاطرات خون‌آشام (دفتر دوم)

شنبه

ای خاطره‌های تلخ و شیرین

همراه شوید با خودنویسم

زیرا که با این جوهر خونین

باید که شما را بنویسم…

باید که شما را بنویسم

حالا که می‌خواهم این خاطرات را بنویسم، خون جلوی چشم‌هایم را گرفت که. باید یک کم برگردم به عقب که. به قبل از برگشتنم به اینجا که. به زمانی که من و نیگوری عروسی کردیم. اما چه فایده! تمام نقشه‌هایمان نقش برآب شد که.

ادامه مطلب

960 1280 admin

تازه اما قدیمی

پنج کتابی که در پشت سد‌های اداری انتشارات سوره مهر مانده بود، پس از سال‌ها در قدوقامتی تازه و با طراحی ویژه‌ای منتشر شد. چهار رمان نوجوان و یک مجموعه داستان. رمان‌ها به مدد تغییرات مدیریتی یکی دو باری تجدید چاپ شده بودند. اما مجموعه داستان «بزرگترین خط‌کش دنیا» پس از بیست و یک سال منتشر می‌شود. البته با افزودن چهار داستان کوتاه جدید. این کتاب‌ها می‌تواند نمونه‌ای باشد از چند ژانر (گونه‌ی ادبی) با ساختارهای متنوع. کتاب‌هایی از سال‌های شروع نوشتنم که همه تجربه بود و تلاش برای پیدا کردن راهی که هنوز البته نشناختمش. شاید جوان‌های امروز برخی از این کتاب‌ها را به خاطر داشته باشند و در دوره‌ای آنها را خوانده باشند. این کتاب‌های عبارتند از:
• «ماشو در مه» / رمان نوجوانان.
• «انگشت مجسمه» / رمان نوجوان.
• «کلاغ‌کامپیوتر» / رمان کارآگاهی تخیلی نوجوان.
• «نمکی و مارعینکی» / رمانی با ساختار افسانه‌های ایرانی.
• «بزرگترین خط‌کش دنیا» / مجموعه هفت داستان کوتاه.

555 370 admin

سیاست‌های غلط فرهنگی موجب بحران کتاب شده است.

گفت‌وگوی با روزنامه آرمان به مناسبت نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران.

 

گروه ادبیــات و کتاب: فرهــاد حســنزاده (1341-آبــادان) یکی از بزرگترین نویسنده‌های کودک و نوجوان امروز ایران است که در سال 1396 عنوان نویسنده منتخب جایزه جهانی هانس کریستین اندرسن را به دست آورد. از حسن‌زاده بیش از هفتاد کتاب در حوزه‌های مختلف منتشر شده، که برخی از آنها به زبان‌های انگلیسی، چینی، ترکی استانبولی و…. ترجمه و از برخی نیز فیلم و انیمیشن ساخته شده است. حسن‌زاده تاکنون بیش از بیست جایزه برای آثارش گرفته که مهمترین‌شان نشان ماه طلایی از جایزه جشنواره بزرگ برگزیدگان ادبیات کودک و نوجوان است. در حوزه بزرگسال هم رمان «حیاط خلوت» او در جایزه مهرگان ادب تقدیر شد.

ادامه مطلب

1280 960 admin

نامه‌ای از روستای ابویسان

به نام خداوند لوح و قلم               حقیقت نگار وجود و عدم

سلام، سلام، سلام. هزاران هزار سلام خدمت جناب اقای حسن زاده‌ی عزیز.

درود بر شما. شمایی که از نظر من بهترین نویسنده­‌ی کتاب برای نوجوانی مثل من هستید. امیدوارم به بقیه نویسنده‌های محترم بر نخوره. اما بریم سر اصل مطلب. اقای حسن‌زاده از شما کتاب‌های زیادی خوندم و امروز می‌خوام کمی درباره‌­ی کتاب‌های ((در روزگاری که هنوز پنج شنبه و جمعه اختراع نشده بود))، ((هستی))، ((لبخند ها کشمشی یک خانواده خوشبخت))، ((هندوانه به شرط عشق))و ((هویج بستنی)) حرف بزنم. ببخشید که خیلی زیاده اما لطفا نامه رو تا اخر بخونید خیلی متشکرم.

ادامه مطلب

1200 800 admin

با این کتاب‌ها در نمایشگاه هستم!

فهرست کتاب‌های فرهاد حسن‌زاده در نمایشگاه کتاب تهران

♦ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان :

همان لنگه كفش بنفش* آقارنگي و گربه ناقلا * قصه‌هاي كوتي كوتي -۳جلدی) * دیو دیگ به سر * هستی (رمان نوجوان) * پی‌تی‌کو پی‌تی‌کو * زیبا صدایم کن (رمان نوجوانان)* وقتش رسیده کمی پسته بشکنیم (مجموعه شعر نوجوان)

♦ نشر افق:

 كنار درياچه نيمكت هفتم (مجموعه داستان نوجوان)* عقرب‌های کشتی بمبک (رمان نوجوان)* این وبلاگ واگذار می‌شود (رمان نوجوان) * هویج‌بستنی (مجموعه داستان نوجوان) * مهمان مهتاب (رمان بزرگسال-نوجوان) *گروه ۱+۵ (مجموعه ۴ جلدی رمان کودک) *روزنامه سقفي همشاگردي-جلد ۱و۲ (مجموعه خواندنی‌های طنز، نوجوان)

♦ انتشارات کتاب چرخ‌فلک:

هندوانه به شرط عشق (مجموعه داستان) *لبخندهاي كشمشي يك خانواده خوشبخت (مجموعه داستان نوجوان) *در روزگاري كه هنوز پنجشنبه و جمعه اختراع نشده بود (مجموعه داستان نوجوان) *بندرختي كه براي خودش دل داشت (مجموعه داستان) * خاطرات خون‌آشام عاشق (جلد ۱و۲) مجموعه داستان.

♦ انتشارات سوره مهر:

ماشو در مه (رمان نوجوانان) * انگشت مجمسه (رمان نوجوان) * نمکی و مار عینکی (افسانه)* کلاغ کامپیوتر (داستان بلند نوجوانان)* بزرگترین خط‌کش دنیا (مجموعه داستان) * گلستان (بازآفرینی گلستان سعدی)

♦ به‌نشر:

داركوب و كرگدن (داستان کودک) * هديه خيس(داستان کودک) * پری نازه دست درازه (داستان کودک)

♦نشر پیدایش:

عشق و آينه (مجموعه داستان نوجوان)* لطيفه‌هاي ورپريده (جلدسوم روزنامه سقفی همشاگردی) * خنده به شرط قلقلك (مجموعه شعر طنز نوجوان) * درختی که خوابش می‌آمد(داستان کودک)

♦ انتشارات ققنوس: حیاط خلوت (رمان بزرگسال)

♦ نشر حوض نقره: از صداي باران خوشم مي‌آيد (داستان کودک و مخاطب عام)

♦ انتشارات سروش:

مار و پله (مجموعه داستان نوجوان)

♦ نشر ویدا:

روزگار شیرین (رمان بزرگسال) اقتباس از خسرو شیرین نظامی گنجوی

♦ نشر چکه:

مجموعه‌ی من+جی‌جور+شیمپالو (۸جلدی)* بشو و نشو (قصه‌ی کودک)

♦ نشر شهر:

من و غولک و قالیچه‌ی پرنده (داستان کودک)

♦ نشر دانش‌نگار:

نوش‌جان آقا بزه (داستان کودک)

♦کتاب‌های طوطی (نشر فاطمی):

چتری با پروانه‌های سفید (داستان کودک)

314 500 admin

این وبلاگ واگذار می‌شود به آمازون رفت

کتاب «این وبلاگ واگذار می‌شود» نوشته‌ی فرهاد حسن‌زاده توسط مترجم امریکایی خانم Constance Bobroff ترجمه شده و در سایت آمازون قرار گرفت.

«اين وبلاگ واگذار می‌شود» رمانی است با موضوعی اجتماعی كه طراحی صفحات آن مانند وبلاگ دارای پست‌های گوناگون با تاريخ‌های متفاوت و كامنت است. این رمان در سال 1392 از سوی نشر افق منتشر شد.

هر فصل این کتاب پستی از یک وبلاگ است. وبلاگ درنا، دختر جوانی که با خواندن یک دفترچه خاطرات قدیمی تصمیم می‌گیرد داستانی را درباره زال و عشق قدیمی او در وبلاگش منتشر کند و نظرات خوانندگان را بداند. درنا به گذشته زال برمی‌گردد و داستان او و فریبا را روایت می‌کند؛ داستان مربوط به زال پسر نوجوانی است که خانواده‌ای ندارد و در یک پرنده فروشی کار می‌کند. دسته کلیدی سال‌ها دست زال مانده چون فکر می‌کرد بالاخره روزی فریبا و خانواده‌اش برمی‌گردند و کلید خانه‌شان را از او می‌خواهند.

531 378 admin

خود میان بینی نویسنده با راوی (بررسی تحلیلی رمان هستی)

آمنه ( مریم )‌ ایمان مهر

نویسنده و پژوهشگر ادبیات کودک و نوجوان /  کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی

چکیده

بررسی ادبیات کودک و نوجوان برخلافِ ظاهر ساده و قصه‌وار آن که عموماً هم از روالی خطی برخوردار بوده،‌ به دقت‌نظر و تأملی وسیع نیازمند است. شاید اگر جوجه‌اردک زشت اثر هانس کریستین اندرسن مورد نگاه ناقدانه قرار نمی‌گرفت،‌ همچون بسیاری دیگر از آثار داستانی، به اثری مرده تبدیل می‌شد. اگرچه از عوامل پایه‌ایِ زنده‌ماندن یک اثر، ‌تنها خود آن اثر است، ‌اما نمی‌توان عرصه‌ی نقد و اثرات جان‌بخش و یا کشنده‌ی آن را نادیده گرفت.

رمان هستی اثر فرهاد حسن‌زاده از جمله آثاری است که نگاه ناقدین بی‌شماری را برانگیخت. پرداخت عمیق پرسوناژ، زاویه‌ی دید و لحن داستان، جذبه‌ی فوق‌العاده‌ای به ماهیت اثر بخشیده است؛ آن‌گونه که مخاطب با شروع مطالعه‌ی آن حتّی لحظه‌ای قادر به کنار نهادن آن نیست. علیرغم وجود بحران‌های بی‌شمار، ‌نحوه‌ی شیرین روایت، ‌داستان را به اثری دلچسب تبدیل کرده‌است.

هستی جزو ادبیات خلاقه‌ای به شمار می رود که به صورت بالنده و پیش‌رونده‌ای در سطح تألیف بر ادبیات ایستا و واپس‌گرا غلبه دارد. حسن‌زاده، رمان هستی را بر اساس برخی تجربیات و واقعیات اجتماعی و تمرکز بر شخصیت نوجوانِ اثر با چاشنی متعدد طنز و خنده نوشته‌است. هستی، ماهیتی دفاع مقدسی دارد. جنگ با بار معنایی سرد، خشن، تخریبی و منفی که در ذات خود دارد قاعدتاً باید در ذهن و ذائقه‌ی مخاطبان کودک و نوجوان، اثری نامطلوب بگذارد، مگر آن که نویسنده و آفرینش‌گر، با به کارگیری چاشنی‌های اثربخش، شیرینی و تلخی، جنگ را خواندنی، جذاب و ماندگار کند.

متن ذیل با نگاهی نیمه‌تحلیلی به بررسی داستان هستی می‌پردازد. امید است این نگاه، انگیزه‌ی نویسنده را در راستای خلق آثار جدید تر دو چندان کرده و شاهد آفرینش‌های ادبی بیشتری از این نویسنده‌ی خلاق باشیم.

کلید واژه: بررسی تحلیلی –  ‌هستی –  فرهاد حسن‌زاده

ادامه مطلب