آخرين نوشته‌ها

400 242 admin

فرهاد حسن زاده نامزد نهایی دریافت نوبل ادبیات کودک شد

فرهاد حسن زاده، نویسنده کودک و نوجوان و نماینده شورای کتاب کودک برای جایزه هانس کریستیان آندرسن، نامزد نهایی دریافت این جایزه معتبر ادبی شد.

به گزارش لیزنا بر اساس اعلام کانال خبری انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، فرهاد حسن زاده، نویسنده نامدار حوزه کودک و نوجوان ایران نامزد نهایی دریافت نوبل ادبیات کودک شدو در صورت برنده شدن این جایزه اولین دریافت کننده جایزه نهایی اندرسن در ایران خواهد بود. وی با نویسندگانی از کشورهای فرانسه، ژاپن، سوییس و نیوزیلند رقابت خواهد کرد. نتیجه رقابت در نمایشگاه بولونیا۲۰۱۸ اعلام خواهد شد.

حسن زاده از طرف شورای کتاب کودک برای آن‌چه «یک عمر فعالیت موفق در حوزه نویسندگی ادبیات کودکان و نوجوانان» عنوان شد، نامزد دریافت جایزه هانس کریستین اندرسن ۲۰۱۸ معرفی شده است.

جایزه هانس کریستین اندرسن (نوبل کوچک) معتبرترین جایزه ادبی و هنری در حوزه ادبیات کودکان است که از سوی دفتربین المللی کتاب برای نسل جوان به منظور بالا بردن سطح ادبی و هنری کتاب های کودکان هر دو سال یک بار، به مجموعه آثار یک نویسنده و یک تصویرگر داده می شود. مارگریت دوم ملکه دانمارک حامی و مشوق ویژه اهدای این جایزه است. پشتیبان مالی برنامه های جایزه اندرسن تا سال ٢٠٠٨ نیسان موتور ژاپن و از سال ٢٠٠٩ جزیره نامی در کره جنوبی است.

اهدای این جایزه به مجموعه آثار یک نویسنده از سال ۱۹۵۶ و به مجموعه آثار یک تصویرگر از سال ۱۹۶۶ آغازشده است. این جایزه شامل یک مدال طلا و یک دیپلم افتخار است که در مراسمی در کنگره دو سالانه IBBY، به برندگان اهدا می شود. نامزدهای جایزه هانس کریستین اندرسن از سوی دفاتر ملی کاندید می شوند و داوران بین المللی که از کارشناسان برجسته ادبیات کودکان هستند، برندگان این جایزه را از میان نامزده های معرفی شده برمی گزینند. از جمله معیارهای گزینش برندگان می توان به کیفیت بالای زیبایی شناختی آثار نویسنده و تصویرگر،‌ در نظر گرفتن مخاطب کودک، خلاقیت و نوآوری و اصالت و مهم تر از همه داشتن سهم جاودان در ادبیات کودکان جهان اشاره کرد.

تنها برنده ایرانی این جایزه جهانی فرشید مثقالی تصویرگر نامدار است. مجموعه آثار او در سال ۱۹۷۴ این جایزه را از آن خود کرد. هوشنگ مرادی کرمانی نیز در سال ۱۹۹۲ از سوی هیئت داوران این جایزه مورد تشویق قرار گرفت. او در سال ۲۰۱۴ بار دیگر از سوی ایران نامزد دریافت این جایزه شد. همچنین از ایران محمد رضا یوسفی در سال ۲۰۰۰ و محمد هادی محمدی در سال ۲۰۰۶ و احمد رضا احمدی در سال ۲۰۱۰ در بخش نویسندگان و نسرین خسروی در سال ۲۰۰۲، محمدعلی بنی اسدی در سال ۲۰۱۲ در بخش تصویرگران کاندید این جایزه شدند.

150 150 admin

فكر می‌كنم در دوران نوجوانی منجمد شده‌ام

گفت و گو با روزنامه ايران

براي اغلب گروه هاي سني نوشته و خودش را محدود به هيچ ژانر و سبکي نمي داند، با اين همه در آثارش طنز حضوري جدي دارد و معتقد است مي توان از آن به عنوان پلي ميان مخاطب و اثر بهره گرفت. فرهاد حسن زاده از جمله نويسندگاني است که آثار بي شماري از او روانه بازار کتاب شده. نوشتن را با نگارش نمايشنامه اي در نوجواني آغاز کرد و نخستين کتابي هم که از او منتشر شد در سال 70 و با عنوان «ماجراي روباه و زنبور» بود. يکي از ويژگي هاي جالب توجه درباره اين نويسنده و روزنامه نگار 55 ساله اين است که به داستان ها و رمان هايش اجازه مي دهد خودشان ژانر و گروه سني مناسب را بيابند! آنطور که ابتدا نوشتن را آغاز مي کند و بعد هم مي گذارد اثر مورد نظرش به مسير دلخواهش برود. موضوع جنگ هم در نوشته هايش جايگاه خاصي دارد، البته نه به آن شکلي که اثر گرفتار شعارزدگي و انتقال پيام هايي تکراري شود بلکه در تلاش است تا به جنگ از منظر آسيب هاي اجتماعي و رواني اش بپردازد. اين مساله به واسطه تجربه شخصي اش از جنگ و مهاجرت اجباري از آبادان به تهران است که در داستان ها و رمان هايش رنگ و بويي قابل مشاهده دارد. براي انتشار بيش از 80 اثر که حدود 50 عنوان از آنها برگرفته از واقعيت هستند موفق به کسب جوايز متعددي شده که از جمله آنها مي توان به عنوان برگزيده جشنواره هاي «سروش نوجوان»،«کتاب سال جمهوري اسلامي ايران»، «کتاب هاي آموزشي رشد»،«انجمن فرهنگي ناشران کتاب کودک»،«جشنواره مطبوعات کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان»، اشاره کرد. آثار حسن زاده به زبان هاي انگليسي، مالايي، چيني و بتازگي هم به ترکي استانبولي ترجمه شده اند. او براي سال 2017 از سوي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان به عنوان نامزد جايزه آستريد ليندگرن و براي سال جديد ميلادي هم از سوي شوراي کتاب کودک به عنوان نامزد جايزه هاي هانس کريستين آندرسن و آستريد ليندگرن معرفي شده است. او هم اکنون مسئوليت نشريه دوچرخه نوجوان روزنامه همشهري را برعهده دارد. ادامه مطلب

320 320 admin

رمان ایرانی «هستی» به زبان ترکی استانبولی خواندنی می‌شود

حق نشر رمان «هستی» یکی از شاخص‌ترین آثار فرهاد حسن‌زاده نویسنده ایرانی به زبان ترکی استانبولی و به یک ناشر ترکیه‌ای فروخته شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، مذاکره‌های اولیه با انتشارات «تیماس» هم‌زمان با برگزاری نمایشگاه کتاب فرانکفورت 2017 در آلمان صورت گرفت و پس از آن این ناشر ترکیه‌ای رمان دیگری از حسن‌زاده به نام «زیبا صدایم کن» را به زبان ترکی استانبولی با عنوان «Bul Beni Ziba» و با ترجمه «نزهت بشتی» در 208 صفحه منتشر کرد.

این ناشر هم‌اکنون پس از عقد قرارداد برای انتشار رمان «هستی» در عین حال در حال بررسی برای خرید حق نشر کتاب‌های تصویری فرهاد حسن‌زاده مانند «کوتی کوتی» و «آقا رنگی و گربه‌ی ناقلا» است. ادامه مطلب

620 413 admin

زیبا به مصر می‌رود

زمان زیبا صدایم کن و ۹ عنوان دیگر از کتاب‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در مصر منتشر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، انتشارات «مجتمع الثقافی المصری» به صورت رسمی حق انتشار ۹ عنوان «رمان نوجوان امروز» و یک کتاب دیگر کانون را برای ترجمه به زبان عربی و چاپ آن خریداری کرده است.

ادامه مطلب

350 468 admin

جسارت در بیان مفاهیم دیرآشنا

شاید اولین چیزی که دراین کتاب توجه مخاطب را جلب می کند فرم آن است. هر فصل این کتاب پستی از یک وبلاگ است. وبلاگ درنا، دختر جوانی که با خواندن یک دفترچه خاطرات قدیمی تصمیم می گیرد داستانی را درباره ی زال و عشق قدیمی او در وبلاگش منتشر کند و نظرات خوانندگان را بداند. درنا به گذشته زال برمی گردد و داستان او و فریبا را روایت می کند؛ پسر نوجوانی که خانواده ای ندارد و در یک پرنده فروشی کار می کند. کلیدی که سال ها دست زال ماند چون فکر می کرد یک روز فریبا و خانواده اش بر می گردند و کلید خانه شان را از او می خواهند…

ادامه مطلب

1280 737 admin

سفری كوچك به شهر دل‌های بزرگ؛ به هشتگرد

دوم آذرماه صبح زود سوار قطار شدم تا به يك سفر كوچولو بروم. از طرف كانون پرورش فكری كودك و نوجوان هشتگرد دعوت شده بودم تا ساعت‌هايی در كنار بچه‌ها باشم و با هم حرف بزنيم. بچه‌ها كتاب‌هايی را كه در دسترس‌شان بود خوانده بودند. ولي بيشتر درباره‌ی اين دو كتاب حرف زديم: «زيبا صدايم كن» و «همان لنگه كفش بنفش».

دخترها و پسرهای هشتگردی خيلی خوب و دقيق آثارم را خوانده بودند و درباره‌ی كتاب‌ها و جزييات داستان‌ها پرسيدند و حرف زدند. من هم سعی كردم شنونده‌ی خوبی باشم و برايشان از تجربه‌ی نوشتن اين كتاب‌ها حرف بزنم. جلسه كه تمام شد چندتا هديه‌ی خوب گرفتم. هديه‌‌هايی كه هنر دست بچه‌ها بود. يعني كاردستی‌هايی كه بر اساس كتاب‌هايم ، خودشان با دست‌هاي مهربانشان ساخته بودند.

گرفتن عكس يادگاری و امضای كتاب و معرفی كتاب توسط خود بچه‌ها از بخش‌های جذاب اين ديدار بود. هرچند سفر جمع و جور و كوتاهی بود ولی خاطره‌ی خوبی از بچه‌ها و دل‌های بزرگشان در ذهنم نقش بست.

800 498 admin

حضور در کتابفروشی‌ها باید برای نویسندگان همیشگی باشد

فرهاد حسن‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگارخبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) درباره دیدار رودرروی نویسندگان با مخاطبان گفت: دیدار نویسندگان با مخاطبان در قالب نشست‌هایی که به‌بهانه مختلف مانند هفته کتاب در مدارس برگزار می‌شود چند ویژگی دارد. یکی از امتیازهایش برای خود نویسنده است که با مخاطبش که ممکن است کمتر او را ببیند رو در رو می‌شود و این امکان برایش فراهم ‌شود تا مستقیما نظرات مخاطبش را درباره کتاب‌ها و داستان‌هایی که نوشته و همچنین کتاب‌خوانی بشنود و با دغدغه‌های کودکان و نوجوان‌های نسل امروز از نزدیک  آشنا شود و در تولید آثارش از آنها بهره ببرد.

ادامه مطلب

800 533 admin

گفت‌وگو با همشهری محله

«فرهاد حسن‌زاده» سال‌هاست که با سامانه انبوه‌بر خط راه‌آهن‌ـ تجریش یا همان بی .آر. تی از ابتدای خیابان مطهری می‌آید پارک‌وی و کوچه تورج و مؤسسه همشهری که محل کارش است…
 «فرهاد حسن‌زاده» سال‌هاست که با سامانه انبوه‌بر خط راه‌آهن‌ـ تجریش یا همان بی .آر. تی از ابتدای خیابان مطهری می‌آید پارک‌وی و کوچه تورج و مؤسسه همشهری که محل کارش است. نویسنده‌‌ آبادانی که سال‌هاست برای کودکان و نوجوانان می‌نویسد. بیشتر از 80 عنوان در زمینه‌های مختلف. از دانش‌آموزان ابتدایی که سراغش را بگیری، بخش‌هایی از کتابشان را که به نام این نویسنده است نشانت می‌دهند. همین است که او به‌عنوان نامی آشنا به مدرسه‌های مختلف می‌رود تا برای بچه‌ها از دنیای کتاب بگوید. از قصه‌های خودش که از دل شهر و اتفاقاتش بیرون آمده‌اند. بعضی از دل‌‌ آبادان و موشکباران و برخی از دل همین سامانه انبوه‌‌بر راه‌آهن‌ـ تجریش که به تشبیه حسن‌زاده مثل یک آمبولانس بزرگ و همگانی است. او علاوه بر کسب جوایز بسیاری از دهه 70 تا به حال نامزد دریافت جایزه آستریدلیندگرن(آلمان 2018) و جایزه هانس کریستین آندرسن(2018)  شده است.