آخرين نوشته‌ها

336 388 admin

صورت‌ مسئله کودک‌آزاری را حذف می‌کنند

فرهاد حسن‌زاده عنوان کرد

صورت‌ مسئله کودک‌آزاری را حذف می‌کنند

فرهاد حسن‌زاده می‌گوید: نهادهای فرهنگی به‌خاطر نگاه سطحی صورت‌مسئله پرداختن به شناخت بدن کودکان و موضوع کودک‌آزاری را پاک می‌کنند.

این نویسنده ادبیات کودک و نوجوان در گفت‌وگو با ایسنا، درباره ظرفیت ادبیات در زمینه آگاهی‌بخشی به بچه‌ها برای شناخت بدن خود و پیشگیری از اتفاق‌هایی مثل تعرض و تجاوز به آن‌ها، اظهار کرد: بچه‌ها مدام در حال یادگیری و آموزش هستند، و اگر این آموزش به شکل هدفمند و با برنامه‌ریزی باشد قطعا بهتر نتیجه می‌دهد. مدرسه جایی است که سال‌ها بچه‌ها به آن‌جا رفت و آمد دارند و بخشی از عمر خود را در آن می‌گذرانند؛ اما هیچ کجای آموزش رسمی ما به بحث مراقبت از بدن در برابر تهدیدهای احتمالی نمی‌پردازد. بنابراین یا کودکان بی‌اطلاع و بدون آموزش می‌مانند یا آموزش‌های خود را از طرق غیررسمی به دست می‌آورند.

ادامه مطلب

800 533 admin

زشت و زیبا

گفت‌و گو با روزنامه همشهری/ پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷

 فرهاد حسن‌زاده، نویسنده‌ای که تا نیم قدمی «نوبل کوچک» پیش رفت.

فرهنگ > ادبیات – فرشاد شیرزادی:
تا سال گذشته به عنوان روزنامه‌نگاری سطح اول در روزنامه همشهری مشغول به کار بود.

او در تحریریه «دوچرخه» برای بچه‌ها قلم می‌زد و پس از ۳۵ سال سابقه کار بازنشسته شد.

این روزها در خانه است و به قول خودش با وجود اینکه هنوز به شرایط جدید چندان عادت نکرده با «پیانو»یی که خانواده‌اش به مناسبت بازنشستگی‌اش برایش هدیه گرفته‌اند، مشغول تمرین و نواختن است. سال‌ها پیش، قبل از آنکه در ادبیات نوجوان به نویسنده‌ای شناخته شده تبدیل شود برای بزرگسالان رمان و داستان می‌نوشت.

رمان «حیاط خلوت» او در همان زمان تحسین بسیاری از نویسندگان را برانگیخت. درباره جنگ داستان‌هایی نوشت و در همان زمان روزنامه «صبح امروز» با او مصاحبه‌ای کرد با این عنوان که نقل قول از خودش بود:

«نوشتن درباره جنگ، راه رفتن روی طناب!». اما این نویسنده برخلاف بسیاری از نویسندگان هم عصر خود در حوزه جنگ نماند و منتقد بسیاری از داستان‌ها و رمان‌هایی بود که گویی از سر اجبار نوشته می‌شدند. شاید به همین دلیل بود که خلاقیتش در زمینه داستان نوجوان نام او را در فهرست نهایی جایزه «هانس کریستن اندرسن» قرار داد که فروردین ماه امسال برگزیدگان خود را شناخت. با فرهاد حسن‌زاده، نویسنده مطرح ادبیات نوجوان گفت‌وگو کرده‌ایم. خواندن این گفت‌وگو را از دست ندهید. ادامه مطلب

960 960 admin

زیبا به استانبول رفت

همزمان با نمايشگاه بين‌المللي كتاب تركيه كتاب «زيبا صدايم كن» به زبان تركي استانبولي ترجمه و در اين نمايشگاه عرضه شد. این کتاب را انتشارات گنج تیماش  با نام Bul Beni Ziba در 208 صفحه به زبان ترکی منتشر کرده و مترجم این اثر «نزاهت باش‌تی» است.

ادامه مطلب

404 571 admin

فصلی از خاطرات خون‌آشام (دفتر دوم)

شنبه

ای خاطره‌های تلخ و شیرین

همراه شوید با خودنویسم

زیرا که با این جوهر خونین

باید که شما را بنویسم…

باید که شما را بنویسم

حالا که می‌خواهم این خاطرات را بنویسم، خون جلوی چشم‌هایم را گرفت که. باید یک کم برگردم به عقب که. به قبل از برگشتنم به اینجا که. به زمانی که من و نیگوری عروسی کردیم. اما چه فایده! تمام نقشه‌هایمان نقش برآب شد که.

ادامه مطلب

960 1280 admin

تازه اما قدیمی

پنج کتابی که در پشت سد‌های اداری انتشارات سوره مهر مانده بود، پس از سال‌ها در قدوقامتی تازه و با طراحی ویژه‌ای منتشر شد. چهار رمان نوجوان و یک مجموعه داستان. رمان‌ها به مدد تغییرات مدیریتی یکی دو باری تجدید چاپ شده بودند. اما مجموعه داستان «بزرگترین خط‌کش دنیا» پس از بیست و یک سال منتشر می‌شود. البته با افزودن چهار داستان کوتاه جدید. این کتاب‌ها می‌تواند نمونه‌ای باشد از چند ژانر (گونه‌ی ادبی) با ساختارهای متنوع. کتاب‌هایی از سال‌های شروع نوشتنم که همه تجربه بود و تلاش برای پیدا کردن راهی که هنوز البته نشناختمش. شاید جوان‌های امروز برخی از این کتاب‌ها را به خاطر داشته باشند و در دوره‌ای آنها را خوانده باشند. این کتاب‌های عبارتند از:
• «ماشو در مه» / رمان نوجوانان.
• «انگشت مجسمه» / رمان نوجوان.
• «کلاغ‌کامپیوتر» / رمان کارآگاهی تخیلی نوجوان.
• «نمکی و مارعینکی» / رمانی با ساختار افسانه‌های ایرانی.
• «بزرگترین خط‌کش دنیا» / مجموعه هفت داستان کوتاه.

555 370 admin

سیاست‌های غلط فرهنگی موجب بحران کتاب شده است.

گفت‌وگوی با روزنامه آرمان به مناسبت نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران.

 

گروه ادبیــات و کتاب: فرهــاد حســنزاده (1341-آبــادان) یکی از بزرگترین نویسنده‌های کودک و نوجوان امروز ایران است که در سال 1396 عنوان نویسنده منتخب جایزه جهانی هانس کریستین اندرسن را به دست آورد. از حسن‌زاده بیش از هفتاد کتاب در حوزه‌های مختلف منتشر شده، که برخی از آنها به زبان‌های انگلیسی، چینی، ترکی استانبولی و…. ترجمه و از برخی نیز فیلم و انیمیشن ساخته شده است. حسن‌زاده تاکنون بیش از بیست جایزه برای آثارش گرفته که مهمترین‌شان نشان ماه طلایی از جایزه جشنواره بزرگ برگزیدگان ادبیات کودک و نوجوان است. در حوزه بزرگسال هم رمان «حیاط خلوت» او در جایزه مهرگان ادب تقدیر شد.

ادامه مطلب

1280 960 admin

نامه‌ای از روستای ابویسان

به نام خداوند لوح و قلم               حقیقت نگار وجود و عدم

سلام، سلام، سلام. هزاران هزار سلام خدمت جناب اقای حسن زاده‌ی عزیز.

درود بر شما. شمایی که از نظر من بهترین نویسنده­‌ی کتاب برای نوجوانی مثل من هستید. امیدوارم به بقیه نویسنده‌های محترم بر نخوره. اما بریم سر اصل مطلب. اقای حسن‌زاده از شما کتاب‌های زیادی خوندم و امروز می‌خوام کمی درباره‌­ی کتاب‌های ((در روزگاری که هنوز پنج شنبه و جمعه اختراع نشده بود))، ((هستی))، ((لبخند ها کشمشی یک خانواده خوشبخت))، ((هندوانه به شرط عشق))و ((هویج بستنی)) حرف بزنم. ببخشید که خیلی زیاده اما لطفا نامه رو تا اخر بخونید خیلی متشکرم.

ادامه مطلب

314 500 admin

این وبلاگ واگذار می‌شود به آمازون رفت

کتاب «این وبلاگ واگذار می‌شود» نوشته‌ی فرهاد حسن‌زاده توسط مترجم امریکایی خانم Constance Bobroff ترجمه شده و در سایت آمازون قرار گرفت.

«اين وبلاگ واگذار می‌شود» رمانی است با موضوعی اجتماعی كه طراحی صفحات آن مانند وبلاگ دارای پست‌های گوناگون با تاريخ‌های متفاوت و كامنت است. این رمان در سال 1392 از سوی نشر افق منتشر شد.

هر فصل این کتاب پستی از یک وبلاگ است. وبلاگ درنا، دختر جوانی که با خواندن یک دفترچه خاطرات قدیمی تصمیم می‌گیرد داستانی را درباره زال و عشق قدیمی او در وبلاگش منتشر کند و نظرات خوانندگان را بداند. درنا به گذشته زال برمی‌گردد و داستان او و فریبا را روایت می‌کند؛ داستان مربوط به زال پسر نوجوانی است که خانواده‌ای ندارد و در یک پرنده فروشی کار می‌کند. دسته کلیدی سال‌ها دست زال مانده چون فکر می‌کرد بالاخره روزی فریبا و خانواده‌اش برمی‌گردند و کلید خانه‌شان را از او می‌خواهند.