farsi home

نمایشگاه کتاب تهران فرصتی برای تازه کردن دیدارها 914 1280 admin

نمایشگاه کتاب تهران فرصتی برای تازه کردن دیدارها

سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران از چهارم تا چهاردهم اردیبهشت ۱۳۹۸ با شعار خواندن توانستن است برگزار خواهد شد.
برنامه‌های دیدار با دوستان و علاقه‌مندان به کتاب‌های فرهاد حسن‌زاده به شرح زیر است:

چهارشنبه چهارم اردیبهشت 🔻 ساعت ۱۳ تا ۱۳:۳۰ حضور مشترک با نویسنده‌ای از کشور چین آقای «چائووان شوان». غرفه کتاب‌های طوطی (انتشارات فاطمی) سالن کودک و نوجوان، راهروی اصلی ۱/ غرفه ۸۱

پنجشنبه پنجم اردیبهشت 🔻 ساعت ۱۵ تا ۱۷ غرفه انتشارات کتاب چرخ‌فلک، سالن کودک و نوجوان

جمعه پنجم اردیبهشت 🔻 ساعت ۱۶ تا ۱۸ غرفه انتشارات کتاب چرخ‌فلک، سالن کودک و نوجوان

یکشنبه هشتم اردیبهشت 🔻 ساعت ۱۷ تا ۱۸:۳۰ غرفه انتشارات سوره مهر، سالن کودک و نوجوان

دوشنبه نهم اردیبهشت 🔻 ساعت ۱۶ تا ۱۷ غرفه نشر افق، سالن کودک و نوجوان

پنجشنبه دوازدهم اردیبهشت 🔻 ساعت ۱۵ تا ۱۷ ، رونمایی و جشن امضا کتاب «برف و آفتاب»، برای اولین بار غرفه کتاب‌های طوطی (انتشارات فاطمی) سالن کودک و نوجوان، راهروی اصلی ۱/ غرفه ۸۱

جمعه سیزدهم اردیبهشت 🔻 ساعت ۱۵ تا ۱۷ ، در غرفه سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران.

از میان تاریکی روشنایی را دیدن 800 600 admin

از میان تاریکی روشنایی را دیدن

می‌خواهم از فصل آخر شروع کنم. از هنگامی که دیگر خودت داری در داستان نقش بازی می‌کنی، خیلی خوب داستان را تمام کرده‌ای، چگونه این ترفند آمد توی سرت؟ در تاریکی بایستی و روشنی‌ها را ببینی؟

خب، بگذار از اول شروع کنم. بگذار بگویم که من این رمان را پله به پله و بدون طرح و پلات اولیه نوشتم. هر بار که نوشتن را شروع می‌کردم یک تکه می‌نوشتم و نمی‌دانستم دقیقاً به کجا می‌خواهم برسم. توی مسیر نوشتن زیبا از من جدا شد و کاری کرد که بیش از اندازه دوستش داشته باشم و برایش دل بسوزانم. بنابراین برایم سخت بود که در این دنیای بی‌رحم تنهایش بگذارم و بی پشت و پناهش کنم برای همین نقشی هم به نویسنده دادم. او را وارد ماجرا کردم که هم داستان به پایانی خوش برسد، هم خواننده  نوجوان کمتر از فضای تیره و تار جامعه دلزده شود.

پزشک تاجر… یا پزشک شاعر 1280 622 admin

پزشک تاجر… یا پزشک شاعر

یادم است قدیم‌ترها که به آرایشگاه می‌رفتم روی میز سلمانی تعدادی مجله بود و تا نوبتت بشود فرصت داشتی مجله‌ها را ورق بزنی و مطلبی بخوانی. بعضی از نویسندگان و روزنامه‌نگاران را می شناسم که در خاطراتشان به خواندن مجله در سلمانی اشاره کرده‌ و گفته‌اند همه چیز از همان انتظار و تورق شروع شده برایشان. خود من سوژه‌ی چندتا از داستان‌هایم را از لابه‌لای مجله‌های توی آرایشگاه پیدا کردم، چون ممکن نبود مجله‌هایی با این سطح و سلیقه بخرم.

و بهار این را نمی‌دانست 150 150 admin

و بهار این را نمی‌دانست

چند بند بهاری برای این روزها که صدای بهار در خروش سیلاب‌ها گم شد.

نه جاده ساختیم

نه پل

نه سیل بند

یک‌سره اشک ریختیم

در سوگ بهاری که باید می‌آمد

و همه را با خود می‌برد.

جایزه آسترید لیندگرن به بارت مویارت رسید 638 393 admin

جایزه آسترید لیندگرن به بارت مویارت رسید

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در دومین روز نمایشگاه کتاب کودک بولونیا بارت مویارت از کشور بلژیک به عنوان برگزیده جایزه آسترید لیندگرن ۲۰۱۹ معرفی شد.

بارت مویارت پیش از این در سال ۲۰۱۲ برنده جایزه هانس کریستین اندرسون معرفی شده بود.

داستانی واقع‌گرایانه در آستانه سال نو 613 765 admin

داستانی واقع‌گرایانه در آستانه سال نو

 1. “بال زدن یک پروانه در گوشه‌ای از دنیا، می‌تواند در قاره‌ای دیگر طوفان به‌پا کند.” پدیده‌ی *اثر پروانه‌ای یا butterfly effect *  می‌گوید هر کار کوچکی در جهان می‌تواند منجر به نتایج  بزرگ و شگفت‌آوری شود.
 2. دو ساعت مانده به تحویل سال، اردلان در سلمانی است و هنوز نوبتش نشده، آتوسا پشت در خانه شیرین خانم خیاط مانده و هرچقدر در می زند تا لباس‌های عیدش را بگیرد کسی در را باز نمی کند. مریم و علی ، خواهر و برادری که سر چهاراه گل فروشی می کنند باید زود گل‌ها را بفروشند و برای تحویل سال پیش مادر برگردند. باران در شهر دود زده و خاکستری قصه ما شروع می شود و چتری با پروانه‌های سفید باز می‌شود. حلقه‌های زنجیر به هم می پیوندد و لحظه تحویل سال توپ صدا می کند.
 3. داستانی واقع گرایانه در آستانه سال نو با مفاهیمی دسته اول از زندگی روزمره انسان‌ها.

چتری با پروانه‌های سفید تقدیر شد 603 597 admin

چتری با پروانه‌های سفید تقدیر شد

در آیین پنجاه و ششمین سالگرد شورای کتاب کودک، از میان کتاب‌های منتشر شده در سال ۹۶ کتاب «چتری با پروانه‌های سفید» لوح تقدیر گرفت. شورای کتاب کودک علاوه بر متن، به تصاویر این کتاب نیز توجه کرد و به خانم «غزاله بیگدلو» لوح سپاس داد. همچنین از مدیر نشر فاطمی (کتاب‌های طوطی) به دلیل انتشار این کتاب و دیگر کتاب‌های با کیفیت قدردانی شد.

شیوه طنزپردازی فرهاد حسن‌زاده بر مبنای نظریه‌ی ایوان فوناژی 209 241 admin

شیوه طنزپردازی فرهاد حسن‌زاده بر مبنای نظریه‌ی ایوان فوناژی

طنز، یکی از مهم‌ترین انواع ادبی است و از راه‌های متنوعی حاصل ­می‌شود. یکی از نظریه­ پردازان مشهور طنز، ایوان فوناژی، زبان‌شناس و روان­شناس برجسته مجارستانی است که مفاهیم مختلف طنز و کارکردهای آن را تبیین و بررسی کرده است. از آنجاکه نظریه فوناژی در مورد طنز، دارای مصادیق متنوع و جامع است و نگاهی هم به بررسی طنز بر مبنای آرای روان­شناسی

نکوداشت فرهاد حسن‌زاده در کانون پرورش فکری برگزار شد 754 508 admin

نکوداشت فرهاد حسن‌زاده در کانون پرورش فکری برگزار شد

🔸آئین نکوداشت فرهاد حسن‌زاده بعدازظهر ششم اسقندماه ۱۳۹۷ با حضور جمعی از نویسندگان، مترجمان، ناشران و علاقمندان کتاب کودک و نوجوان برگزار شد. این نکوداشت یکی از چهار نکوداشتی است که تحت عنوان «مهرآیین» برای تقدیر از نامزدهای ایرانی جایزه «آسترید لیندگرن» ۲۰۱۹  برگزار شد.

نگاهی به پردازش شخصیت‌‌های مونث در چهار اثر فرهاد حسن‌زاده (بخش اول: کوتی‌کوتی) 1013 496 admin

نگاهی به پردازش شخصیت‌‌های مونث در چهار اثر فرهاد حسن‌زاده (بخش اول: کوتی‌کوتی)

نگاهی به پردازش شخصیت‌ کوتی کوتی در آثار فرهاد حسن‌زاده

نویسنده:  یاشار هدایی

شخصیت از عناصر اساسی در ادبیات داستانی شمرده می‌شود. چرا که داستان بی‌حضور شخصیت مفهوم و معنا پیدا نمی‌کند. در ساده‌ترین تعریف گفته می‌شود «افراد حاضر در داستان را شخصیت می‌نامند»۱

برای بررسی شخصیت‌ها در یک داستان چهار ویژگی اصلی باید وجود داشته باشد:

کوتی‌کوتی

Sample Text

کوتی‌کوتی

با کوتی‌کوتی آشنا شوید. موجودی بس دوست داشتنی و شیطون بلا…

روزی روزگاری

فرهاد حسن‌زاده

فرهاد حسن زاده، فروردین ماه ۱۳۴۱ در آبادان به دنیا آمد. نویسندگی را در دوران نوجوانی با نگارش نمایشنامه و داستان‌های کوتاه شروع کرد. جنگ تحمیلی و زندگی در شرایط دشوار جنگ‌زدگی مدتی او را از نوشتن به شکل جدی بازداشت. هر چند او همواره به فعالیت هنری‌اش را ادامه داد و به هنرهایی مانند عکاسی، نقاشی، خطاطی، فیلنامه‌نویسی و موسیقی می‌پرداخت؛ اما در اواخر دهه‌ی شصت با نوشتن چند داستان‌ و شعر به شکل حرفه‌ای پا به دنیای نویسندگی کتاب برای کودکان و نوجوانان نهاد. اولین کتاب او «ماجرای روباه و زنبور» نام دارد که در سال ۱۳۷۰ به چاپ رسید. حسن‌زاده در سال ۱۳۷۲ به قصد برداشتن گام‌های بلندتر و ارتباط موثرتر در زمینه ادبیات کودک و نوجوان از شیراز به تهران کوچ کرد…

دنیای کتاب‌ها... دنیای زیبایی‌ها

کتاب‌ها و کتاب‌ها و کتاب‌ها...

فرهاد حسن‌زاده برای تمامی گروه‌های سنی کتاب نوشته است. او داستان‌های تصویری برای خردسالان و کودکان، رمان، داستان‌های کوتاه، بازآفرینی متون کهن و زندگی‌نامه‌هایی برای نوجوان‌ها و چند رمان نیز برای بزرگسالان نوشته است.

ترجمه شده است

به زبان دیگران

برخی از کتاب‌های این نویسنده به زبان‌های انگلیسی، چینی، مالایی، ترکی استانبولی و کردی ترجمه شده و برخی در حال ترجمه به زبان عربی و دیگر زبا‌ن‌هاست. همچنین تعدادی از کتاب‌هایش تبدیل به فیلم یا برنامه‌ی رادیو تلویزیونی شده است. «نمكی و مار عينكي»، «ماشو در مه» و «سنگ‌های آرزو» از كتاب‌هايي هستند كه از آن‌ها اقتباس شده است.

بعضی از ویژگی‌های آثار :

 • نویسندگی در بیشتر قالب‌های ادبی مانند داستان كوتاه، داستان بلند، رمان، شعر، افسانه، فانتزی، طنز، زندگينامه، فيلم‌نامه.
 • نویسندگی برای تمامی گروه‌های سنی: خردسال، کودک، نوجوان و بزرگسال.
 • خلق آثاری تأثیرگذار، باورپذیر و استفاده از تكنيك‌های ادبی خاص و متفاوت.
 • خلق آثاری كه راوی آن‌ها کودکان و نوجوانان هستند؛ روايت‌هايی مملو از تصویرسازی‌های عینی و گفت‌وگوهای باورپذير.
 • پرداختن به موضوع‌های گوناگون اجتماعی چون جنگ، مهاجرت، کودکان كار و خيابان، بچه‌های بی‌سرپرست يا بدسرپرست و…
 • پرداختن به مسائلی که کمتر در آثار کودک و نوجوان دیده می‌شود، مانند جنگ و صلح، طبقات فرودست، افراد معلول، اختلالات شخصیتی‌ـ‌روانی و…
 • تنوع در انتخاب شخصیت‌های محوری و كنشگر (فعال). مشخصاً دخترانی که علیه برخی باورهای غلط ایستادگی می‌کنند.
 • بهره‌گیری از طنز در کلام و روایت‌های زنده و انتقادی از زندگی مردم كوچه و بازار.
 • زبان ساده و بهره‌گیری اصولی از ویژگی‌های زبان بومی و اصطلاح‌های عاميانه و ضرب‌المثل‌ها.

او حرف‌های غیرکتابی‌اش را این‌جا می‌نویسد.

به دیدارش بیایید و صدایش را بشنوید