چهارشنبه جون 28 , 2017
image image image image image image

♥ افتخارهایی که نصیب هستی شد:

برگزیده‌ی مخاطبان نوجوان کانون پرورش فکری کودک و نوجوان

برنده‌ی نشان لاک پشت نقره‌ای جشنواره کتاب لاک‌پشت پرنده

برگزیده‌ی شورای کتاب کودک

نامزد جشنواره کتاب سال ایران

نامزد جشنواره کتاب سال کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

نامزد جشنواره شهید غنی‌پور


 

♠جلسه‌های نقد و بررسی هستی: 

تا به حال جلسه‌های زیادی به هستی اجازه دادند تا مهمانشان باشند. از جمله در شهر‌های: شیراز، ارومیه، تبریز، قم، ساری و ایوانکی. در تهران نیز من و هستی مهمان چند جلسه بودیم و از نظرگاه بچه‌ها و منتقدین استفاده کردیم.


 

♠روزی در تبریز خاطره‌ی من

خیلی دوست داشتنی بودند بچه‌های تبریز و بچه‌های دیگری که از شهرهای دور و نزدیک استان آذربایجان شرقی به تبریز آمده بودند تا دیداری به یادماندنی را در 31 مرداد 1393 رقم بزنند. بهانه‌ی دیدار هم برنامه‌ی «دوپنجره» بود و نقد رمان «هستی» توسط بچه‌های خوب و بلندنظر کانون‌های این استان. خوشحالم که به تبریز رفتم و غمگین از این‌که چرا آذری نمی‌دانستم تا به زبان خودشان با آنها حرف بزنم.

آنها حرف‌های خوبی درباره کتابم زدند و من درس‌های بسیاری گرفتم از آنها. همین جا بگویم که این عکس‌ها کار یکی از دوستان و دوستداران هستی یعنی «زهرا جودت» 16 ساله است، که از او هم متشکرم. همین‌طور از دوستان خوب کانونی که برنامه‌ریزی‌شان بی‌نظیر بود.


♠هستی آنسوی مرزها

hasti english«هستی» گوشه‌ای از ادبیات داستانی ماست که دارد به سرزمین‌های دیگر سر می‌کشد. حالا که دو سال از انتشار رمان هستی می‌گذرد، این بار در هیبت و قامتی دیگر به زبان انگلیسی ترجمه شده تا مرزهای جغرافیایی و فکری را از میان بردارد و بگویده که انسان‌های زمینی دردها و شادی‌های مشترکی دارند و همه به نوعی از جنگ زخم خورده و بیزارند.

همه می‌دانند که ترجمه‌ی معکوس (از زبان فارسی به زبان‌های دیگر) خیلی دشوار است و کار هر مترجمی نیست. من و مترجم این اثر یعنی شقایق قندهاری بارها برای ترجمه‌ی دقیق و درست هستی جلسه گذاشتیم و صحبت کردیم. بخصوص که این رمان از واژه‌های بومی و منطقه‌ای پر بود و مترجم باید تلاش بیشتری برای انتقال حس‌های رمان به زبان بیگانه انجام می‌داد.

با این حال، امیدوارم این رمان و دیگر کتاب‌های ادبیات ما بتواند همچون سینما و تصویرگری ما به سرزمین‌های دیگر سفر کند و نقب بزند بر دل‌های مردم جهان تا کمتر احساس تنهایی کنیم.


♠ نشان لاک‌پشت نقره‌ای برای رمان هستی

به گزارش خبرنگار مهر مراسم پایانی اولین دوره اهدای نشان لاک پشت پرنده (انتخاب بهترین کتابهای کودک و نوجوان سال 1390) عصر امروز سه شنبه یکم اسفند با حضور حدود 30 نفر از نویسندگان و تصویرگران کتابهای حوزه کودک و نوجوان در فروشگاه مرکزی شهر کتاب در تهران برگزار شد.

در این برنامه برگزیدگان این جایزه به شرح زیر معرفی شدند:

نشان طلایی پاک پشت پرنده به رضی هیرمندی نویسنده کتاب "هوگوکابره" و جمشید خانیان نویسنده کتاب "عاشقانه های یونس در شکم ماهی" اهدا شد.

همچنین نشان نقره ای لاک پشت پرنده به شهرداد میرزایی نویسنده کتاب ما همه آزاد آفریده شده ایم، فرهاد حسن زاده نویسنده رمان هستی و احمد رضا احمدی نویسنده کتاب همه چراغ ها از نگاهها روشن شده اند، تعلق گرفت.


 ♠بهترین کتاب‌های کودک و نوجوان سال از نگاه شورای کتاب کودک

شورای کتاب کودک در مراسم پنجاهمین سالگرد تأسیس خود کتاب‌های برگزیده سال 90 را معرفی و از برگزیدگان آن‌ها تقدیر کرد.

 به گزارش خبرنگار کتاب خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کتاب‌های برگزیده سال 90 که از سوی گروه‎های بررسی کتاب در شورای کتاب کودک انتخاب شده‎‌اند، در مراسم پنجاهمین سالگرد تأسیس شورا تقدیر شدند که به این شرح‌اند:

بخش داستان - تألیف

رمان «هستی» نوشته فرهاد حسن‌زاده، نشر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

«عاشقانه‌های یونس در شکم ماهی» نوشته‌ جمشید خانیان، نشر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان...


♠دوازده تابلو از هستی

من نمی‌دانم به این کار چه باید گفت! این که هنرمندانی از سر لطف کتابت را بخوانند و بعد بیایند از سر مهر و دوستی تصاویری برای داستانی که خوانده‌اند بکشند. این آدم‌ها که از تصویرگران به نام و حرفه‌ای هستند با هماهنگی و دعوت (سمیه علیپور) دوازده تابلو از رمان هستی کشیده‌اند. آنها هر کدام با عینک خود به داستان و هستی و سایر آدم‌ها نگاه کرده اند و آن‌طور که خود دوست داشتند ببینند، دیده‌اند و کشیده‌اند.

روز شنبه 4 خرداد ساعت 4 بعدازظهر قرار است در فرهنگسرای ارسباران جمع شویم و تابلوها را ببینیم. البته نمایشگاه تا 8 خرداد ادامه دارد و پذیرای بازدیدکنندگان مهمان خواهد بود. اما 4 خرداد افتتاحیه است و من هم در آنجا هستم.

فرهنگسرای ارسباران نزدیک پل سیدخندان، خیابان جلفا است.


♠در امتداد هم...

روزهای آخر سال 1391 روزهای پر تلاطمی هستند. اسفند امسال برای هستی دو اتفاق خوب افتاد. دو جایزه‌ی معتبر نصیبش شد. اولی در اول اسفندماه بود که از سوی «لاک‌پشت پرنده» انتخاب و نشان لاک پشت نقره‌ای را به خانه آورد. دومی هم در نهم اسفند بود که توسط «شورای کتاب کودک» به عنوان یکی از کتاب‌های ویژه انتخاب شد و لوح شورا را دریافت کرد. جالب است که در این دو جشنواره هم هستی جایزه گرفت و هم کتاب «عاشقانه‌های یونس در شکم ماهی» نوشته جمشید خانیان. و جمشید خانیان کسی نیست جز همان دوست خوب و قدیمی‌ام که رمان هستی به او تقدیم شده است. شاید در زمانی مناسب درباره دوستی خودم و جمشید بیشتر بنویسم. اما روزی که با هم از پله‌های حسینیه ارشاد بالا می‌رفتیم تا لوح‌مان را بگیریم، فکر کردم این با هم بودن در امتداد همان روزهای نوجوانی است که با هم کتاب می‌خواندیم، با هم نمایش بازی می‌کردیم، با هم درس می‌خواندیم و بسیاری با هم بودن‌های دیگر که سر دیگر این رشته به با هم جایزه گرفتن رسیده است.


♠دنده عقب با دوچرخه‌ی هستی.

رمان هستی را خودشون انتخاب کردن. نوجوون‌های اینجوریانی. اینجوری‌های اونجوریانی. هستی را دل‌های صاف و آبی انتخاب کردن. داورهایی که خیلی‌هاشون اصلاً رنگ همدیگر رو ندیده بودن. تو جلسه‌هایشان نه از آقای ریش‌بُزیان خبری بود. نه خانم ابرو پاچه‌بزیانِ غضب‌آبادی و نه از بزرگانی از خیلی ادعا دارن بچه‌ها رو به شکلی اساسی می‌شناسن. بزرگانی که تو جلسه هی پرتقال پوست بکنند و بذارند تو حلقوم مبارکشون، چای هورت بکشن و یا موز عریان کنن و بلمبونند و بگن هستی اینجایش با موازین عقل کلِ کالِ ما نمی‌خونه. اونجاش با قیچی‌های ما بریده نشده و باید بریده می‌شد. که بگن نویسنده‌ی فلان فلان شده‌اش با عقاید آقای مُخ میخیان مشکل داره و سلیقه‌ی خانم پاپیچیان اجازه نمی‌ده حتی به نویسنده‌اش سلام کنیم چه برسه جایزه بدیم....


 ♠وقتی بچه‌ها انتخاب می‌کنند.

رمان «هستی» پرخواننده ترین کتاب مراکز کانون پرورش فکری کودکان معرفی شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از مدیر کانون استان تهران که در نشست تشریح برنامه‌های کانون در هفته کتاب سخن می‌گفت اعلام کرد که در استان تهران طی سال گذشته حدود 338 هزار جلد کتاب توسط دختران و 291 هزار جلد کتاب توسط پسران امانت گرفته شده است. محسن فضلی گفت که  اولیت اول بچه‌ها کتاب‌های ادبی، الویت دوم کتاب‌های اجتماعی و اولویت سوم کتاب‌های دینی بوده است.


♠ هستي به كارگاه تصويرگري مي‌رود

کارگاه یک روزه تصویرسازی بر اساس رمان «هستی» نوشته فرهاد حسن‌زاده در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود. به گزارش خبرنگار مهر، موسسه فرهنگی هنری پیام هنر کیان با همکاری کانون پرورش فکری ...


♠ هستی دوم شد.

چند سالی است که استفاده از ابزارهای مدرن ارتباطی برای نظرسنجی در کشورمان باب شده و مدام در برنامه‌های تلویزیونی و یا جاهای دیگر می‌بینیم که کسانی به چیزهایی رای می‌دهند. این نوع نظرسنجی هنوز در عرصه‌های دیگر جای خود را باز نکرده است. در حالی که می‌تواند بیانگر نوعی نظر در سطح جامعه باشد که به راحتی قابل استفاده دستگاه‌های مختلف قرار گیرد. خبرگزاری مهر اواخر سال 90 در یک نظر سنجی از کاربران خود خواست که به یکی از گرینه‌های پیشنهادی این خبرگزاری در انتخاب بهترین رمان سال 1390 رای بدهند. از میان هفت گزینه‌ی این نظرسنجی رمان هستی هم جای داشت. هر چند اطلاع رسانی‌ها در باره این اتفاق کم بود و افراد خاصی در آن شرکت کردند اما به نظرم تداوم این حرکت‌ها می‌تواند به نتایج خوبی منجر شود. چرا که دیدگاه‌های مردمی را نمی‌شود از نظر دور داشت و یکی از ملاک‌های مهم برای شناخت آثار خوب همین نظرگاه است. می توانید نتیجه‌ی این انتخاب را اینجا ببیند.


♠روزی که مهمان هستی بودیم.

روزی که همه برای هستی دور هم جمع شدیم روزی به یادماندنی بود.

روزی که سمیه علیپور پس از ماه‌ها دوندگی توانست مسولین کانون و یک حامی را راضی کند که بد نیست رمان را از نظرگاه تصویرگران ببینیم و از آنها بخواهیم هر کدام تصویر ذهنی خود را از صحنه‌ها و شخصیت‌های یک رمان نشان بدهند.

روزی که کوروش پارسانژاد بالای سر تصویرگرهای هستی ایستاد و آنها را راهنمایی کرد و درباره کارشان نظر داد. او قول داده که از تصویرها کتاب خوبی فراهم کند تا زحمت دوستان هستی هدر نرود....


♠هستی رتبه‌ی عالی گرفت.

"لاک‌پشت پرنده" فهرستی از کتاب‌های مناسب برای کودکان و نوجوانان است که با همکاری فصلنامه تخصصی پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان و موسسه شهرکتاب به صورت فصلی و پس از بررسی کتاب‌های هر فصل توسط گروهی از منتقدان و نویسندگان کودک و نوجوان تهیه می‌شود.

در اولین دوره بررسی کتاب لاک‌پشت پرنده رمان هستی رتبه عالی را کسب کرد. از داوران و بررسان این فهرست که گویا دوطلبانه و آزادانه کتاب‌ها را می‌خوانند و انتخاب می‌کنند، سپاسگذارم. نه فقط برای رتبه‌ای که به هستی دادند. برای این که تجربه و دانش خودشان را در اختیار دیگران قرار می‌دهند و راه‌های دشوار کتاب‌خوانی را هموار می‌کنند.


 ♠ هستی جزو پرفروش‌های شهر کتاب شد.

همراه با اعلام پرفروش‌های فهرست "لاک‌پشت پرنده" (كتاب‌هاي مناسب كودك و نوجوان)، از برگزاري جشن پاييزه امضای اين فهرست با حضور نویسندگان، مترجمان و تصویرگران کتاب‌های کودک و نوجوان خبر داده شد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، مژگان امجد ـ مدیر فروشگاه مرکزی شهر کتاب ـ با اعلام نام کتاب‌های پرفروش فهرست لاک‌پشت پرنده، درباره تأثیرات این فهرست گفت: درست است که کتاب‌هایی که در فهرست آمده، مورد توجه واقع شده و مردم به این فهرست اعتماد کرده‌اند، اما تاثیر این جشن و برنامه محدود به کتاب‌های فهرست نبوده و تجربه برگزاری جشن امضا نشان داد که روی فروش کتاب‌های کودک و نوجوان به طور کلی تاثیر گذاشته است.

امجد همچنین استقبال مردم در خرید کتاب‌های تألیفی این فهرست را از ویژگی‌های دیگر این برنامه بیان کرد و از دو کتاب "هستی" نوشته فرهاد حسن‌زاده (انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان) و "دیو سیاه دم به سر" نوشته طاهره ایبد (کتاب‌های شکوفه انتشارات اميركبير) به عنوان پرفروش‌ترین کتاب‌های فهرست لاک‌پشت پرنده، نام برد.


♠نقد هستی در کانون جونقان

حسن‌زاده برای نوشتن داستانش، قالب رمان را انتخاب کرده است. او برای مخاطب نوجوانش یک رمان رئالیستی از روزهای شروع جنگ ایران و عراق نوشته است. چرا که تنها داستان رئالیستی به خوبی از عهده بازنمایی این واقعیات بر می‌آید. شخصیت‌هاي داستان برای مخاطب آشنا و باورپذیر است  به گونه‌ای که مخاطب در فرایند خواندن متن داستان در پی پیدا کردن نمونه‌های آن در زندگی واقعی‌اش است . حوادث زندگی هستی در روزهای جنگ به قدری واقعی و باورپذیرند که گویی نویسنده شانه به شانهٔ هستی در حرکت بوده و وقایع زندگی او را ثبت می‌کرده است...

دیدگاه‌ها   

حجاب حضرت زهرا
+1 # حجاب حضرت زهرا 1394-07-13 14:36
واقعا کتاب هستی و شما لایق همچین کتاب زیبا الااااان هستید.
پاسخ دادن
راضیه
+1 # راضیه 1394-08-03 15:41
واقعا کتاب خوبی هستی دو روهم بنویسید آقای فرهاد حسن زاده اگرمی شود به ایمیل من پیام دهید وچگونه فکرنوشتن این کتاب به سر تان زد رابگویید این ایمیل من:
پاسخ دادن

گروه سنی

33

گشتن

language

دیدارها

امروز : 179
دیروز :1425
هفته :4603
ماه :44918
مجموع :594501

افراد آنلاین :

1
Online

پنج شنبه, 08 تیر 1396 03:10

خرید اینترنتی کتاب‌ها

image image image image image image image image image
با بچه‌های کانون رشت. زمستان ۱۳۹۳
دبیرستانی در آبادان. دی ۱۳۹۵
کانون پرورش فکری. تهران. آبان ۱۳۹۴
مدرسه‌ای در تهران. فروردین ۱۳۹۵
کتابفروشی. تهران. فروردین ۱۳۹۵
کانون پرورش فکری. پارچین. بهار ۱۳۹۴
با بچه‌های کانون یزدـ آبان ۱۳۹۴
با بچه‌های کانون یزد- آبان ۱۳۹۴
با بچه‌های کانون بندرعباس ـ آبان ۱۳۹۴

Anderson gold medal9 mlindgren

فرهاد حسن‌زاده از سوی شورای کتاب کودک نامزد ایران برای دو جایزه‌ی جهانی «هانس کریستین اندرسن» و «آسترید لیندگرن» سال ۲۰۱۸ شده است.