چهارشنبه جون 28 , 2017
image image image image image image

maghalelogoيكي از مقاله‌هاي منتشر شده در فصلنامه مطالعات ادبيات كودك شيراز به بررسي فرازبان در چند كتاب من اختصاص دارد. اين مقاله  كه توسط «شتاو زندكريمي» و «پارسا يعقوبي جنبه‌سرايي» نگاشته شده، در شماره 14 سال هفتم، پاييز و زمستان95 منتشر شده است.

در چكيده‌ي اين مقاله مي‌خوانيم: به اذعان بسياري از محققان و حتي پديدآورندگان روايت‌هاي كودكانه، ادبيات كودك اغلب يك سويه و ديكته‌اي است. كودكان نه تنها نقشي در توليد آثار كودكان ندارند، بلكه جايگاه آنان در مقام مخاطب نيز ناديده گرفته مي‌شود. در اين روايت‌ها هميشه‌ سايه‌اي بلند و بزرگ در مقام «نويسنده/رواي» وجود دارد كه مدام تجويز مي‌كند. دامنه‌ي اين سايه گاه در قالب شخصيت قدرتمند و زورگوي قصه نيز تداوم مي‌يابد و در مقابل شخصيت كوچك و ضعيف قصه كه مخاطب خردسال مي‌تواند با او همذات‌پنداي كند، خودنمايي مي‌كند. ... در اين تحقيق شيوه‌هاي تعامل افقي و فرازبان محور نويسنده/راوي با مخاطب در چهار داستان «ديو ديگ به سر، آقارنگي و گربه‌ي ناقلا، همان لنگه كفش بنفش و دو لقمه‌ي چرب و نرم» از فرهاد حسن‌زاده با روش توصيفي تحليلي طبقه‌بندي و تبيين شده است.

اصل اين مقاله را مي‌توانيد در← اينجا بخوانيد.

گروه سنی

گشتن

language

دیدارها

امروز : 180
دیروز :1425
هفته :4604
ماه :44919
مجموع :594502

افراد آنلاین :

1
Online

پنج شنبه, 08 تیر 1396 03:11

خرید اینترنتی کتاب‌ها

Anderson gold medal9 mlindgren

فرهاد حسن‌زاده از سوی شورای کتاب کودک نامزد ایران برای دو جایزه‌ی جهانی «هانس کریستین اندرسن» و «آسترید لیندگرن» سال ۲۰۱۸ شده است.