چهارشنبه جون 28 , 2017
image image image image image image

این وبلاگ واگذار می‌شودمیزگرد رمان این وبلاگ واگذار می‌شود در هفته‌نامه‌ی دوچرخه

ابهمن ایلاتی (19 ساله)، حانیه سلیمانی (18 ساله)، نیلوفر شهسواریان (18 ساله)، غزل محمدی (16 ساله) و سروش نیرومند (18ساله) نشسته‌ایم رو‌به‌روی فرهاد حسن‌زاده تا از رمان جدیدش بگوییم. حرف زدن از کتاب «این وبلاگ واگذار می‌شود» با صحبت در مورد فرم و زبان شروع می‌شود.

فرم وبلاگی این کتاب، نوجوانان را جذب کرده است. هر فصل این کتاب پستی از یک وبلاگ است، وبلاگ درنا، دختر نوجوانی که با خواندن یک دفترچه‌ى خاطرات قدیمی تصمیم می‌گیرد داستانی را در وبلاگش منتشر کند و نظر خوانندگان این داستان را بداند. اگر دوست دارید کامنت‌های دوستان دوچرخه و توضیح‌هاى نویسنده را در مورد این ایده بخوانید، با ما همراه شوید:

تریپ جالب یک کتاب


 

 گفت‌وگو با روزنامه‌ی خراسان در باره‌ی رمان «این وبلاگ واگذار می‌شود»

«این وبلاگ واگذار می‌شود» داستان در داستان است. در دل داستانی امروزی که در وبلاگی نوشته می‌شود، شاهد داستانی در گذشته هستیم که به امروز برمی‌گردد.داستانی عاشقانه که لای صفحه‌های یک دفترچه‌ قدیمی حبس شده و دختری به نام درنا، شعله‌های این عشق زیر خاکستر را در معرض باد قرار می‌دهد.

این چند خط داستان کتابی است که قرار است در صفحه امروز با نویسنده اش صحبت کنیم. فرهاد حسن زاده رمان «این وبلاگ واگذار می‌شود» را نوشته و نشر افق آن را چاپ کرده است؛...

ادامه‌ی گفت‌وگو را در زیر بخوانید:

همه چیز در خدمت داستان


از سایت دربست وبلاگ

خیلی وقت بود این کتاب در قفسه ی کتاب آسمان داشت خاک می خورد و هیچ کس نمی خریدش. نمی دانم چرا توی این چند وقت کسی طرفش نرفته. شاید واقعا نمی دانسته اند چه کتابی است و چه داستانی دارد این وبلاگ...

معمولا وبلاگ نویس ها اسم کتاب را که میخوانند ترغیب می شوند برای برداشتن و ورق زدنش. به این بهانه قسمتی از خاک لای برگه هایش می رود. ولی باز هم هر چه فکر میکنم نمی فهمم چرا تا به حال کسی نخریده اش.

وقتی کتاب را از قفسه برداشتم و خاک رویش را تمیز کردم جملات پشت کتاب را خواندم.

زال نوجوانی آبادانی است که در دوران جنگ یکی ازهمسایه‌ها دسته کلیدی به او سپرده اند تا وقتی برگشتندآن را پس بگیرند. زال، دلباخته فریبا دخترهمسایه بوده ولی فریبا نسبت به او احساسی نداشته است. حالا بعد از سی و چند سال وبلاگی به نام دسته کلید به راه می‌افتد و اتفاق‌های تازه ای رابه دنبال دارد.

اصلا خوب نوشته نشده اند ولی همین که فهمیدم داستان مربوط می شود به سی و چند سال قبل و از آن داستان هایی است که در حاشیه جنگ اتفاق افتاده بیشتر مشتاق شدمکه بخوانمش. راستش ما وبلاگ نویس ها عاشق حاشیه ایم.

 دید یک وبلاگ نویس به کتاب:

اگر بخواهم به عنوان یک وبلاگ نویس به کتاب نگاه کنم، این کتاب خوبی‌هایی دارد و بدی‌هایی.

کتاب قالب یک وبلاگ را نشان می دهد به همراه نظرهایش. یعنی صفحات کتاب صفحات یک وبلاگ است. خوبی این وبلاگ این است که هر روز بروز می شود. خوبی اش این است که وبلاگ نویس می رود دنبال داستان وبلاگش. البته درست است وبلاگ نویس در اصل داستان نویس است ولی در هر حال در فضای وبلاگ می نویسد.

این وبلاگ بد آموزی هایی هم دارد. وبلاگ نویس به نظراتش جواب نمی دهد. گاهی اوقات نظراتش را در پست بعدی جواب میدهد. اصلا خود اسم کتاب بد آموزی دارد. مگروبلاگ را  واگذار می کنند؟ واگذار کردن وبلاگ یعنی فاجعه. یعنی یک مرض که می تواند یک وبلاگ نویس را از پا در بیاورد.

توصیه میکنم این کتاب را بخوانید ولی مواظب وبلاگتان باشید. نکند مریض شوید.

این وبلاگ اولین کتابی بود که از فرهاد حسن زاده خواندم و بهانه خوبی شد برای خواندن کتاب های دیگر ایشان.


مقدمه‌ای بر یک داستان خفن

نقدی که بر کتاب این وبلاگ واگذار می‌شود در سایت چهار ستاره مانده به صبح نیز خواندنی است.

متن کامل این نقد

 

 

 

 


Sara
عشق های این طوری را نمی فهمم...اصلا خوشم نمی آید...یعنی فکر می کنم اسم این جور احساس های بچگانه را نمی توان عشق گذاشت و برایم باور پذیر نیست که کسی برای همچین عشقی سال ها انتظار بکشد. ولی با همه ی این حرف ها عشق لطیفه را دوست داشتم چون خیلی غریبانه بود...خیلی.
نوع روایت داستان خوب بود. خود داستان خوب بود. شخصیت ها خوب بودند...کلا خوب بود در حد سه و نیم ستاره و نیم ستاره هم برای این که خیلی وقت بود رمان نوجوان نخوانده بودم و حس نوستالژیش چسبید.

پی نوشت: لهجه جنوبی را خیلی دوست دارم:))

Neda

Jan 08, 2015 Neda rated it
Shelves: ya-lit

خب اول میخوام راجع به صحافی کتابهمون غر بزنم..
آخه این چه وضعی که کتاب نو رو میخری یه بار می خونی این چسبش در میره؟؟؟ تازه من که کتاب رو باز باز نمیکنم اینجوری شده دیگه خودتون قضاوت کنین..

به هر حال.. ساختار رمان خیلی برام جدید بود.. تا حالا همچین رمانی در ادبیات نوجوانمون نداشتیم که یه همچین ساختاری داشته باشه.. این جذابش میکنه و به نظرم برای نوجوانها بسیار جالب باشه..

عنوان رمان هم همینطور.
حسن زاده خیلی سعی کرده که سبک نوشتاری نوجوانها (دهه هفتاد دیگه بیشتر) و ایدئولوژی شون و طرز برخوردشون با مسائل رو نشون بده..

نکته مثبت اینکه درنای 16 ساله کلاس داستان نویسی میره و عضو کانون هم هست..
داستانی هم که مینویسه خوب از آب در میاد..

اما در کل صدای نویسنده است که جالبه.. یعنی اونه که کامنتهای دیگران و همیطور جوابهای درنا رو برای ما میاره..

وجود صداهای مختلف در این رمان رو در همین کامنتهای دیگران داریم که من دوست داشتم..

در کل رمان رو پسندیدم..

Afra

چه قدر بده اين عشقاي يك طرفه !! همين عشق زال و فريبا و غريب آشنا به زال . به هر حال با اين كه داستان يه جورايي نصفه تموم شد ولي به نظر من همه چيز واضح و مرتب توي داستان گفته شد و توي يه جملش هزاران معنا و مفهوم داشت.يا همون غريب آشنا با اين كه هيچ كدوم نمي شناختيمش ولي كامنتاش آشنا بود و كامنت آخرش پر از حرف هاي ناگفته بود.
 
Roya Fourstar نمیدانم چی در این کتاب کم است که نمیتوانم آن را به قدرِ «هستی» دوست داشته باشم. شاید برای اینکه من عشقِ نوجوانی را، آنطور که برای زال اتفاق میافتد، بهانهی خوبی (یا باورپذیری) نمیدانم که همهی عمرِ یکی صرفِ انتظار برای یار شود. شاید برای اینکه دلم میخواست آن کامنتِ تهدیدآمیز در وبلاگِ درنا شبیه یک معمّای پلیسی باشد و به جاهای هیجانانگیزی برسد، ولی چون اینطور نمیشود و ناگهان، کامنتگذارِ بینام گم و گور میشود حالم گرفته شد. شاید هم شایدهای دیگری در میان است؟ شاید.

Hamed Movaghari

كتاب ؛رمانی است که با موضوعی اجتماعی نوشته شده است ؛داستان در داستان است. در دل داستانی امروزی که در وبلاگی نوشته می‌شود، شاهد داستانی در گذشته هستیم که به امروز برمی‌گردد.

داستانی عاشقانه که لای صفحه‌های یک دفترچه‌ی قدیمی حبس شده و دختری به نام درنا شعله‌های این عشق زیر خاکستر را در معرض باد قرار می‌دهد.

سیده زهرا

از داستان های نصفه نیمه مونده خوشم نمیاد ولی چهار ستاره به شکل جدید کتاب که کامنت ها رو گذاشته بود و حتی وسطش ارور داده بود!

Fatemeh

درست مثل هستی...
عشق های این طوری به دلم نمیشینن.
بدون دلیل خاصی.
ولی آخرش حس کردم خیلی برخورد به درنا :) طفلک

دیدگاه‌ها   

Sahel
+1 # Sahel 1394-08-01 16:32
خیلی از خلاقیتش خوشم اومد. نظر خواننده های وبلاگ آخر هر پست باعث می شد بیشتر بهش فکر کنم. وقتی داشتم می خوندمش یه جور احساس گنگ و مبهمی داشتم. از درنا خوشم اومد و بهش احساس نزدیکی می کنم. شاید به خاطر اینکه از لاحاظ سنی بهم نزدیکه و مثه من عضوه کانونه. بیشتر از همه از اینکه داستان " به خوبی و خوشی" تموم نشد خوشم اومد. مرسی بابته این رمانای خوب. :-)
پاسخ دادن

گروه سنی

33

گشتن

language

دیدارها

امروز : 181
دیروز :1425
هفته :4605
ماه :44920
مجموع :594503

افراد آنلاین :

1
Online

پنج شنبه, 08 تیر 1396 03:12

خرید اینترنتی کتاب‌ها

image image image image image image image image image
با بچه‌های کانون رشت. زمستان ۱۳۹۳
دبیرستانی در آبادان. دی ۱۳۹۵
کانون پرورش فکری. تهران. آبان ۱۳۹۴
مدرسه‌ای در تهران. فروردین ۱۳۹۵
کتابفروشی. تهران. فروردین ۱۳۹۵
کانون پرورش فکری. پارچین. بهار ۱۳۹۴
با بچه‌های کانون یزدـ آبان ۱۳۹۴
با بچه‌های کانون یزد- آبان ۱۳۹۴
با بچه‌های کانون بندرعباس ـ آبان ۱۳۹۴

Anderson gold medal9 mlindgren

فرهاد حسن‌زاده از سوی شورای کتاب کودک نامزد ایران برای دو جایزه‌ی جهانی «هانس کریستین اندرسن» و «آسترید لیندگرن» سال ۲۰۱۸ شده است.