صداها و نماها

صداها و نماها

صداها و نماها 150 150 فرهاد حسن‌زاده

♦ از چه کسانی تاثیر گرفتم.

این ویدئو برای مراسم جایزه هانس کریستین اندرسن تهیه شده و نویسنده از دوران کودکی و از نویسندگانی که تاثیر گرفته و چرایی نوشتن برای کودکان حرف می زند. فرهاد حسن زاده در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۲۰ نامزد مرحله نهایی جایزه هانس کریستین اندرسن بود.

♦ معرفی رمان هستی

تا به حال نوجوان‌های زیادی درباره رمان هستی حرف زده‌اند. در این ویدئو ھلیا کامیاب نسب کلاس ششم ابتدایی با لباس کردی و گفته‌های گرم و شیرین خود از رمان هستی می‌گوید.

♦ آشنایی با نامزدهای نهایی جایزه هانس کریستین اندرسن سال ۲۰۲۰

سایت IBBy (دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان) در اولین روز فروردین ماه ۱۳۹۹ ویدئویی را در یوتیوب منتشر کرد که در آن همه می‌توانند با گروه داوران بین‌المللی و همچنین ۱۲ نامزد نهایی جایزه هانس کریستین اندرسن آشنا شوند. در این ویدئو ۶ نویسنده و ۶ تصویرگر با سخنان کوتاهی از خود و انگیزه‌ی خود پیرامون نویسندگی و یا تصویرگری کتاب‌های کودکان سخن می‌گویند. فیلم کامل را می‌توانید در یوتیوب ببینید. اما اینجا نسخه‌ی حرف‌های ۶ نویسنده مرحله نهایی از جمله فرهاد حسن‌زاده بارگزاری شده است.

◊کلیپ نامزدهای نهایی نویسندگان جایزه جهانی اندرسن ۲۰۱۸

جایزه هانس کریستین اندرسن یکی از جوایز مهم ادبیات کودک و نوجوان است که هر دوسال یک بار برگزار می گردد. این جایزه به نوبل ادبیات کودک معروف است و به یک نویسنده یا تصویرگر به پاس یک عمر تلاش و تاثیرگذاری اهدا می شود. برگزیده ی نهایی این جایزه در ششم فروردین ۱۳۹۷ در نمایشگاه بلونیا (ایتالیا) اعلام و نویسنده‌ای از کشور ژاپن برگزیده شد.

◊با کتاب «زیبا صدایم کن» بیشتر آشنا شوید.

زیبا صدایم کن یکی از رمان‌های پرطرفدار در میان نوجوان‌ها و بزرگسالان است. این رمان اولین بار در سال ۱۳۹۴ توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شد. زیبا صدایم کن تا کنون چندین جایزه داخلی دریافت کرده و از سوی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان لوح افتخار گرفته است.
این کتاب تاکنون به زبان‌های انگلیسی، ترکی استانبولی، عربی و ارمنی منتشر شده است.

  روزی روزگاری

  فرهاد حسن‌زاده

  فرهاد حسن زاده، فروردین ماه ۱۳۴۱ در آبادان به دنیا آمد. نویسندگی را در دوران نوجوانی با نگارش نمایشنامه و داستان‌های کوتاه شروع کرد. جنگ تحمیلی و زندگی در شرایط دشوار جنگ‌زدگی مدتی او را از نوشتن به شکل جدی بازداشت. هر چند او همواره به فعالیت هنری‌اش را ادامه داد و به هنرهایی مانند عکاسی، نقاشی، خطاطی، فیلنامه‌نویسی و موسیقی می‌پرداخت؛ اما در اواخر دهه‌ی شصت با نوشتن چند داستان‌ و شعر به شکل حرفه‌ای پا به دنیای نویسندگی کتاب برای کودکان و نوجوانان نهاد. اولین کتاب او «ماجرای روباه و زنبور» نام دارد که در سال ۱۳۷۰ به چاپ رسید. حسن‌زاده در سال ۱۳۷۲ به قصد برداشتن گام‌های بلندتر و ارتباط موثرتر در زمینه ادبیات کودک و نوجوان از شیراز به تهران کوچ کرد…

  دنیای کتاب‌ها... دنیای زیبایی‌ها

  کتاب‌ها و کتاب‌ها و کتاب‌ها...

  فرهاد حسن‌زاده برای تمامی گروه‌های سنی کتاب نوشته است. او داستان‌های تصویری برای خردسالان و کودکان، رمان، داستان‌های کوتاه، بازآفرینی متون کهن و زندگی‌نامه‌هایی برای نوجوان‌ها و چند رمان نیز برای بزرگسالان نوشته است.

  ترجمه شده است

  به زبان دیگران

  برخی از کتاب‌های این نویسنده به زبان‌های انگلیسی، چینی، مالایی، ترکی استانبولی و کردی ترجمه شده و برخی در حال ترجمه به زبان عربی و دیگر زبا‌ن‌هاست. همچنین تعدادی از کتاب‌هایش تبدیل به فیلم یا برنامه‌ی رادیو تلویزیونی شده است. «نمكی و مار عينكي»، «ماشو در مه» و «سنگ‌های آرزو» از كتاب‌هايي هستند كه از آن‌ها اقتباس شده است.

  بعضی از ویژگی‌های آثار :

  • نویسندگی در بیشتر قالب‌های ادبی مانند داستان كوتاه، داستان بلند، رمان، شعر، افسانه، فانتزی، طنز، زندگينامه، فيلم‌نامه.
  • نویسندگی برای تمامی گروه‌های سنی: خردسال، کودک، نوجوان و بزرگسال.
  • خلق آثاری تأثیرگذار، باورپذیر و استفاده از تكنيك‌های ادبی خاص و متفاوت.
  • خلق آثاری كه راوی آن‌ها کودکان و نوجوانان هستند؛ روايت‌هايی مملو از تصویرسازی‌های عینی و گفت‌وگوهای باورپذير.
  • پرداختن به موضوع‌های گوناگون اجتماعی چون جنگ، مهاجرت، کودکان كار و خيابان، بچه‌های بی‌سرپرست يا بدسرپرست و…
  • پرداختن به مسائلی که کمتر در آثار کودک و نوجوان دیده می‌شود، مانند جنگ و صلح، طبقات فرودست، افراد معلول، اختلالات شخصیتی‌ـ‌روانی و…
  • تنوع در انتخاب شخصیت‌های محوری و كنشگر (فعال). مشخصاً دخترانی که علیه برخی باورهای غلط ایستادگی می‌کنند.
  • بهره‌گیری از طنز در کلام و روایت‌های زنده و انتقادی از زندگی مردم كوچه و بازار.
  • زبان ساده و بهره‌گیری اصولی از ویژگی‌های زبان بومی و اصطلاح‌های عاميانه و ضرب‌المثل‌ها.

  او حرف‌های غیرکتابی‌اش را این‌جا می‌نویسد.

  به دیدارش بیایید و صدایش را بشنوید