حال و هوای شیراز در تازه‌ترین شماره «همشهری داستان»

خاطره‌ای از شیراز

حال و هوای شیراز در تازه‌ترین شماره «همشهری داستان»

حال و هوای شیراز در تازه‌ترین شماره «همشهری داستان» 200 296 فرهاد حسن‌زاده

شماره‌‌ شهریور‌ماه مجله‌ داستان همشهری ویژه‌ شیراز منتشر شد.

در ادامه‌ پرونده‌های موضوعی ماهنامه‌ داستان، شماره‌ی شهریورماه این مجله با موضوع شیراز فراهم آمده است. روایت‌ها و داستان‌های ایرانی این شماره همه به قلم نویسندگان و هنرمندان اهل شیراز یا آن‌ها که برهه‌‌ای از زندگی‌شان را در شیراز گذرانده‌اند به نگارش درآمده‌اند.

در بخش «درباره زندگی» امین فقیری، محمد کشاورز، طاهره ایبد، احمد اکبرپور، ابراهیم امینی و… هرکدام شیراز را با نگاه خودشان روایت کرده‌اند. از مطالب خواندنی این بخش روایت یوکو فوجیموتو نویسنده‌ی ژاپنی است که با نثر شیرین خود به زبان فارسی از روزهای تحصیل در دانشگاه شیراز می‌گوید.

در بخش «داستان» نیز ابوتراب خسروی، مهدی جعفری و غلامحسین دهقان از جمله نویسندگانی هستند که این شهر را زمینه‌ روایت داستان‌هایشان قرار داده‌اند. روایت‌های داستانی این شماره نیز با چهار مطلب و تصویر از چهار دوره‌ تاریخی (بعد از اسلام تا دوران معاصر) نگاهی درگذر و اجمالی به شیراز جنت‌طراز دارد.

مطالب بخش روایت‌های مستند هم از حال و هوای سفر به شیراز می‌گویند؛ از دیدنی‌ها و حرفه‌ها و گفت‌وگوهای مردم. «رشک بهشت» تجربه‌های سفر به شیراز و «آب ادلکن‌زده» ‌‌‌‌خاطرات یک تولیدکننده‌ی عرقیجات و آبلیمو از جمله مطالب خواندنی این بخش هستند.

داستان‌ها و روایت‌هایی از کامبیز درم‌بخش، اصغر عبداللهی، اختر اعتمادی، فرهاد حسن‌زاده، غلامرضا طریقی، الکساندر همن، ترور نوآ، حنیف قریشی، یودورا ولتی، ایان مک‌یوون، ویکتور ارافیف و… از دیگر مطالب این شماره است. هشتادمین شماره‌ی ماهنامه‌ی داستان همشهری در 262 صفحه با قیمت 7000 تومان از ابتدای شهریورماه در روزنامه‌فروشی‌ها وکتابفروشی‌های معتبر سراسر کشور در دسترس مخاطبان است.

  روزی روزگاری

  فرهاد حسن‌زاده

  فرهاد حسن زاده، فروردین ماه ۱۳۴۱ در آبادان به دنیا آمد. نویسندگی را در دوران نوجوانی با نگارش نمایشنامه و داستان‌های کوتاه شروع کرد. جنگ تحمیلی و زندگی در شرایط دشوار جنگ‌زدگی مدتی او را از نوشتن به شکل جدی بازداشت. هر چند او همواره به فعالیت هنری‌اش را ادامه داد و به هنرهایی مانند عکاسی، نقاشی، خطاطی، فیلنامه‌نویسی و موسیقی می‌پرداخت؛ اما در اواخر دهه‌ی شصت با نوشتن چند داستان‌ و شعر به شکل حرفه‌ای پا به دنیای نویسندگی کتاب برای کودکان و نوجوانان نهاد. اولین کتاب او «ماجرای روباه و زنبور» نام دارد که در سال ۱۳۷۰ به چاپ رسید. حسن‌زاده در سال ۱۳۷۲ به قصد برداشتن گام‌های بلندتر و ارتباط موثرتر در زمینه ادبیات کودک و نوجوان از شیراز به تهران کوچ کرد…

  دنیای کتاب‌ها... دنیای زیبایی‌ها

  کتاب‌ها و کتاب‌ها و کتاب‌ها...

  فرهاد حسن‌زاده برای تمامی گروه‌های سنی کتاب نوشته است. او داستان‌های تصویری برای خردسالان و کودکان، رمان، داستان‌های کوتاه، بازآفرینی متون کهن و زندگی‌نامه‌هایی برای نوجوان‌ها و چند رمان نیز برای بزرگسالان نوشته است.

  ترجمه شده است

  به زبان دیگران

  برخی از کتاب‌های این نویسنده به زبان‌های انگلیسی، چینی، مالایی، ترکی استانبولی و کردی ترجمه شده و برخی در حال ترجمه به زبان عربی و دیگر زبا‌ن‌هاست. همچنین تعدادی از کتاب‌هایش تبدیل به فیلم یا برنامه‌ی رادیو تلویزیونی شده است. «نمكی و مار عينكي»، «ماشو در مه» و «سنگ‌های آرزو» از كتاب‌هايي هستند كه از آن‌ها اقتباس شده است.

  بعضی از ویژگی‌های آثار :

  • نویسندگی در بیشتر قالب‌های ادبی مانند داستان كوتاه، داستان بلند، رمان، شعر، افسانه، فانتزی، طنز، زندگينامه، فيلم‌نامه.
  • نویسندگی برای تمامی گروه‌های سنی: خردسال، کودک، نوجوان و بزرگسال.
  • خلق آثاری تأثیرگذار، باورپذیر و استفاده از تكنيك‌های ادبی خاص و متفاوت.
  • خلق آثاری كه راوی آن‌ها کودکان و نوجوانان هستند؛ روايت‌هايی مملو از تصویرسازی‌های عینی و گفت‌وگوهای باورپذير.
  • پرداختن به موضوع‌های گوناگون اجتماعی چون جنگ، مهاجرت، کودکان كار و خيابان، بچه‌های بی‌سرپرست يا بدسرپرست و…
  • پرداختن به مسائلی که کمتر در آثار کودک و نوجوان دیده می‌شود، مانند جنگ و صلح، طبقات فرودست، افراد معلول، اختلالات شخصیتی‌ـ‌روانی و…
  • تنوع در انتخاب شخصیت‌های محوری و كنشگر (فعال). مشخصاً دخترانی که علیه برخی باورهای غلط ایستادگی می‌کنند.
  • بهره‌گیری از طنز در کلام و روایت‌های زنده و انتقادی از زندگی مردم كوچه و بازار.
  • زبان ساده و بهره‌گیری اصولی از ویژگی‌های زبان بومی و اصطلاح‌های عاميانه و ضرب‌المثل‌ها.

  او حرف‌های غیرکتابی‌اش را این‌جا می‌نویسد.

  به دیدارش بیایید و صدایش را بشنوید