کتابی شریکی با شرکای طناز

یک دو سه طنز

کتابی شریکی با شرکای طناز

کتابی شریکی با شرکای طناز 200 300 فرهاد حسن‌زاده

کتاب «یک، دو، سه طنز» حاوی آثار طنز از چهره‌هایی چون گلی ترقی،ابراهیم رها، محمدرضا زائری، غلامحسین ساعدی، سیدمهدی شجاعی، شهرام شکیبا، یوسفعلی میرشکاک و صادق هدایت منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، این کتاب که به اهتمام رویا صدر گردآوری و تدوین شده، در واقع دنباله سری کتاب‌های «طنزآوران امروز ایران» و «یک لب و هزار خنده» است که اولی توسط بیژن اسدی‌پور و زنده‌یاد عمران صلاحی دومی توسط زنده‌یاد عمران صلاحی تدوین شده بودند. منتهی کتاب اخیر مشتمل است بر آثار طنزنویسان معاصری که در آن دو جلد غایب بوده‌اند.

بیشتر آثار موجود در کتاب «یک، دو، سه طنز» بازه زمانی پس از گردآوری «یک لب و هزار خنده» را شامل می‌شوند و از این رو بیشتر مربوط به سال‌های پس از 1357 است و می‌تواند بازتابی از شرایط طنز این دوره باشد.

در واقع نویسندگان معرفی شده در این کتاب قطعات پازلی هستند که در کنار هم نشسته‌اند تا تصویری از طنز این سالیان به نمایش بگذارند.

از جمله طنزنویسانی که در این کتاب آثاری از آنها آمده است، می‌توان به ابراهیم افشار، مهشید امیرشاهی، آذردخت بهرامی، حسین پناهی، گلی ترقی، فاضل ترکمن، فریدون تنکابنی، حامد حبیبی، فرهاد حسن‌زاده، فرورتیش رضوانیه، رضا رفیع، ابراهیم رها، محمدرضا زائری، امیرمهدی ژوله، غلامحسین ساعدی، رضا ساکی، سیدمهدی شجاعی، شهرام شکیبا، پوریا عالمی، ناصر غیاثی، مینو مشیری، یوسفعلی میرشکاک، سیدعلی میرفتاح، رسول نجفیان، صادق هدایت، پیمان هوشمندزاده، رضی هیرمندی و حسین یعقوبی اشاره کرد.

کتاب 416 صفحه‌ای «یک، دو، سه طنز» در شمارگان 1100 نسخه و با بهای 11 هزار و 500 تومان از سوی انتشارات مروارید منتشر و راهی بازار شده است.

توضیح : خانم صدر لطف کردند و از من داستان «کش فقط کش تنبان» را انتخاب و در این مجموعه گنجانده‌اند. از ایشان متشکرم.

  روزی روزگاری

  فرهاد حسن‌زاده

  فرهاد حسن زاده، فروردین ماه ۱۳۴۱ در آبادان به دنیا آمد. نویسندگی را در دوران نوجوانی با نگارش نمایشنامه و داستان‌های کوتاه شروع کرد. جنگ تحمیلی و زندگی در شرایط دشوار جنگ‌زدگی مدتی او را از نوشتن به شکل جدی بازداشت. هر چند او همواره به فعالیت هنری‌اش را ادامه داد و به هنرهایی مانند عکاسی، نقاشی، خطاطی، فیلنامه‌نویسی و موسیقی می‌پرداخت؛ اما در اواخر دهه‌ی شصت با نوشتن چند داستان‌ و شعر به شکل حرفه‌ای پا به دنیای نویسندگی کتاب برای کودکان و نوجوانان نهاد. اولین کتاب او «ماجرای روباه و زنبور» نام دارد که در سال ۱۳۷۰ به چاپ رسید. حسن‌زاده در سال ۱۳۷۲ به قصد برداشتن گام‌های بلندتر و ارتباط موثرتر در زمینه ادبیات کودک و نوجوان از شیراز به تهران کوچ کرد…

  دنیای کتاب‌ها... دنیای زیبایی‌ها

  کتاب‌ها و کتاب‌ها و کتاب‌ها...

  فرهاد حسن‌زاده برای تمامی گروه‌های سنی کتاب نوشته است. او داستان‌های تصویری برای خردسالان و کودکان، رمان، داستان‌های کوتاه، بازآفرینی متون کهن و زندگی‌نامه‌هایی برای نوجوان‌ها و چند رمان نیز برای بزرگسالان نوشته است.

  ترجمه شده است

  به زبان دیگران

  برخی از کتاب‌های این نویسنده به زبان‌های انگلیسی، چینی، مالایی، ترکی استانبولی و کردی ترجمه شده و برخی در حال ترجمه به زبان عربی و دیگر زبا‌ن‌هاست. همچنین تعدادی از کتاب‌هایش تبدیل به فیلم یا برنامه‌ی رادیو تلویزیونی شده است. «نمكی و مار عينكي»، «ماشو در مه» و «سنگ‌های آرزو» از كتاب‌هايي هستند كه از آن‌ها اقتباس شده است.

  بعضی از ویژگی‌های آثار :

  • نویسندگی در بیشتر قالب‌های ادبی مانند داستان كوتاه، داستان بلند، رمان، شعر، افسانه، فانتزی، طنز، زندگينامه، فيلم‌نامه.
  • نویسندگی برای تمامی گروه‌های سنی: خردسال، کودک، نوجوان و بزرگسال.
  • خلق آثاری تأثیرگذار، باورپذیر و استفاده از تكنيك‌های ادبی خاص و متفاوت.
  • خلق آثاری كه راوی آن‌ها کودکان و نوجوانان هستند؛ روايت‌هايی مملو از تصویرسازی‌های عینی و گفت‌وگوهای باورپذير.
  • پرداختن به موضوع‌های گوناگون اجتماعی چون جنگ، مهاجرت، کودکان كار و خيابان، بچه‌های بی‌سرپرست يا بدسرپرست و…
  • پرداختن به مسائلی که کمتر در آثار کودک و نوجوان دیده می‌شود، مانند جنگ و صلح، طبقات فرودست، افراد معلول، اختلالات شخصیتی‌ـ‌روانی و…
  • تنوع در انتخاب شخصیت‌های محوری و كنشگر (فعال). مشخصاً دخترانی که علیه برخی باورهای غلط ایستادگی می‌کنند.
  • بهره‌گیری از طنز در کلام و روایت‌های زنده و انتقادی از زندگی مردم كوچه و بازار.
  • زبان ساده و بهره‌گیری اصولی از ویژگی‌های زبان بومی و اصطلاح‌های عاميانه و ضرب‌المثل‌ها.

  او حرف‌های غیرکتابی‌اش را این‌جا می‌نویسد.

  به دیدارش بیایید و صدایش را بشنوید