گزارشی کوتاه از دوازدهمین عصر آوانگارد

گزارشی کوتاه از دوازدهمین عصر آوانگارد

گزارشی کوتاه از دوازدهمین عصر آوانگارد 591 394 فرهاد حسن‌زاده

دوازدهمین عصر آوانگارد؛
پاس‌داشت فرهاد حسن‌زاده
دوازدهمین جلسه از سلسله‌نشست‌های تخصصی شعر و داستان عصر_آوانگارد ویژۀ فرهاد حسن‌زاده، داستان‌نویس معاصر، به تاریخ نوزدهم آبان‌ماه در کافه تاریخ برگزار شد.
پس از معرفی و یاد کردن آثار فرهاد حسن زاده توسط حبیب پیریاری، جناب حسن‌زاده عصر دوازدهم را با خوانش قسمت‌هایی از رمان “زیبا صدایم کن” آغاز کردند.
سپس فریدون عموزاده خلیلی و دکتر مرجان فولادوند در ارتباط با آثار حسن‌زاده و نقش اثرگذار تجربه‌ی زیسته‌اش بر شخصیت‌پردازی و بازتاب مشفقانه‌ی جهان واقعی بر جهان داستانی‌اش صحبت کردند.
هم‌چنین به بررسی شاخصه‌های فنی در ادبیات کودک و نوجوان و خاصه آثار ایشان پرداختند.
حبیب پیریاری، دبیر بخش داستان مجله ادبی آوانگاردها و مجری نشست به معرفی دو رمان بزرگسال از حسن زاده با عناوین “حیاط خلوت” و “قطار جک لندن” پرداخت.
در ادامه پرسش و پاسخ حاضرین با فرهاد حسن‌زاده گفت‌وگویی پرشوری رقم زد.
در پایان جلسه، لوح پاس‌داشتی به رسم یادگار از طرف گروه ادبی آوانگاردها به پاس یک عمر فعالیت ادبی، توسط دکتر احمد بیرانوند، دبیر نشست‌های عصرآوانگارد و هم چنین لوح دیگری توسط خانم دکتر فولادوند به نمایندگی از انجمن نویسندگان کودک و نوجوان به رسم یادبود به ایشان اهدا شد.

  روزی روزگاری

  فرهاد حسن‌زاده

  فرهاد حسن زاده، فروردین ماه ۱۳۴۱ در آبادان به دنیا آمد. نویسندگی را در دوران نوجوانی با نگارش نمایشنامه و داستان‌های کوتاه شروع کرد. جنگ تحمیلی و زندگی در شرایط دشوار جنگ‌زدگی مدتی او را از نوشتن به شکل جدی بازداشت. هر چند او همواره به فعالیت هنری‌اش را ادامه داد و به هنرهایی مانند عکاسی، نقاشی، خطاطی، فیلنامه‌نویسی و موسیقی می‌پرداخت؛ اما در اواخر دهه‌ی شصت با نوشتن چند داستان‌ و شعر به شکل حرفه‌ای پا به دنیای نویسندگی کتاب برای کودکان و نوجوانان نهاد. اولین کتاب او «ماجرای روباه و زنبور» نام دارد که در سال ۱۳۷۰ به چاپ رسید. حسن‌زاده در سال ۱۳۷۲ به قصد برداشتن گام‌های بلندتر و ارتباط موثرتر در زمینه ادبیات کودک و نوجوان از شیراز به تهران کوچ کرد…

  دنیای کتاب‌ها... دنیای زیبایی‌ها

  کتاب‌ها و کتاب‌ها و کتاب‌ها...

  فرهاد حسن‌زاده برای تمامی گروه‌های سنی کتاب نوشته است. او داستان‌های تصویری برای خردسالان و کودکان، رمان، داستان‌های کوتاه، بازآفرینی متون کهن و زندگی‌نامه‌هایی برای نوجوان‌ها و چند رمان نیز برای بزرگسالان نوشته است.

  ترجمه شده است

  به زبان دیگران

  برخی از کتاب‌های این نویسنده به زبان‌های انگلیسی، چینی، مالایی، ترکی استانبولی و کردی ترجمه شده و برخی در حال ترجمه به زبان عربی و دیگر زبا‌ن‌هاست. همچنین تعدادی از کتاب‌هایش تبدیل به فیلم یا برنامه‌ی رادیو تلویزیونی شده است. «نمكی و مار عينكي»، «ماشو در مه» و «سنگ‌های آرزو» از كتاب‌هايي هستند كه از آن‌ها اقتباس شده است.

  بعضی از ویژگی‌های آثار :

  • نویسندگی در بیشتر قالب‌های ادبی مانند داستان كوتاه، داستان بلند، رمان، شعر، افسانه، فانتزی، طنز، زندگينامه، فيلم‌نامه.
  • نویسندگی برای تمامی گروه‌های سنی: خردسال، کودک، نوجوان و بزرگسال.
  • خلق آثاری تأثیرگذار، باورپذیر و استفاده از تكنيك‌های ادبی خاص و متفاوت.
  • خلق آثاری كه راوی آن‌ها کودکان و نوجوانان هستند؛ روايت‌هايی مملو از تصویرسازی‌های عینی و گفت‌وگوهای باورپذير.
  • پرداختن به موضوع‌های گوناگون اجتماعی چون جنگ، مهاجرت، کودکان كار و خيابان، بچه‌های بی‌سرپرست يا بدسرپرست و…
  • پرداختن به مسائلی که کمتر در آثار کودک و نوجوان دیده می‌شود، مانند جنگ و صلح، طبقات فرودست، افراد معلول، اختلالات شخصیتی‌ـ‌روانی و…
  • تنوع در انتخاب شخصیت‌های محوری و كنشگر (فعال). مشخصاً دخترانی که علیه برخی باورهای غلط ایستادگی می‌کنند.
  • بهره‌گیری از طنز در کلام و روایت‌های زنده و انتقادی از زندگی مردم كوچه و بازار.
  • زبان ساده و بهره‌گیری اصولی از ویژگی‌های زبان بومی و اصطلاح‌های عاميانه و ضرب‌المثل‌ها.

  او حرف‌های غیرکتابی‌اش را این‌جا می‌نویسد.

  به دیدارش بیایید و صدایش را بشنوید