مهمان مهتاب

مهمان مهتاب

مهمان مهتاب 215 314 فرهاد حسن‌زاده
مهمان مهتاب

مهمان مهتاب

(رمان بزرگسال، نوجوان) ويرايش جديد

♦ناشر: افق

♦چاپ اول: ۱۳۸۷/ دوم ۱۳۹۳/ سوم ۱۴۰۰

کسانی که رمان هستی را خوانده باشند متوجه خواهند شد که مهمان مهتاب هم تابلوی دیگری از زندگی مردم آبادان و خرمشهر در روزهای آغازین جنگ است.

این بار قهرمان‌های اصلی رمان دو برادر دوقلو هستند که هر کدام نگاه خاص خود را به زندگی دارند و هر کدام می‌خواهند به دنبال آرمان‌ها و آرزوهای خودشان بروند. یکی از این دو در شهر می‌ماند تا در کنار علی‌کبابی غذا برساند به بچه‌هایی که در خرمشهر مقاومت می‌کنند و یکی همراه خانواده از شهرک مهاجرین در اصفهان سر در می‌آورد. هر دو قصه‌های زیادی برای گفتن دارند. قصه‌هایی که روزگار برایشان نوشته است.

قرار بود بر اساس این رمان یک سریال تلویزیونی و یک فیلم سینمایی ساخته شود. من به اتفاق محمدعلی طالبی ماه‌ها نشستیم و فیلمنامه‌اش را نوشتیم. اما به دلیل تنگ‌نظری‌ها و سیاست‌های سلیقه‌ای دست‌اندرکاران این کار متوقف و به شاید وقتی دیگر موکول شد.

♠ کتاب تقدیری در اولین جشنواره ادبیات مقاومت

1 دیدگاه
 • نجمه قنبری 1396-06-24 در 00:45

  اضل یا کامل، نصرت یا عادل، خسرو یا سلیم، هرکه می خواهی باش، هرجای این خاک، می شود سید را ندید و ایرانی بود؟ می توان عطار را نشناخت و از شناخت دم زد؟ می توان کریم را ندید و دم از باید‌ها و نباید های جنگ طلبی و صلح دوستی زد؟ می‌شود کنار علی کبابی نفس نکشید و به آرمان آموزش مبتنی بر شناخت معتقد بود؟ می توان پروانه را ندید و دم از وفاداری زد؟ می توان با شک های زحل و کامل دست و پنجه نرم نکرد و بعد از لزوم مسئولیت اجتماعی و تعهد به خاک… سخن به میان آورد؟
  نمی شود!
  هرگز نمی شود اهالی عجیب این خاک را ندید، با آنها نفس نکشید و زندگی نکرد اما اهل این خاک بود و ماند…

  روزی روزگاری

  فرهاد حسن‌زاده

  فرهاد حسن زاده، فروردین ماه ۱۳۴۱ در آبادان به دنیا آمد. نویسندگی را در دوران نوجوانی با نگارش نمایشنامه و داستان‌های کوتاه شروع کرد. جنگ تحمیلی و زندگی در شرایط دشوار جنگ‌زدگی مدتی او را از نوشتن به شکل جدی بازداشت. هر چند او همواره به فعالیت هنری‌اش را ادامه داد و به هنرهایی مانند عکاسی، نقاشی، خطاطی، فیلنامه‌نویسی و موسیقی می‌پرداخت؛ اما در اواخر دهه‌ی شصت با نوشتن چند داستان‌ و شعر به شکل حرفه‌ای پا به دنیای نویسندگی کتاب برای کودکان و نوجوانان نهاد. اولین کتاب او «ماجرای روباه و زنبور» نام دارد که در سال ۱۳۷۰ به چاپ رسید. حسن‌زاده در سال ۱۳۷۲ به قصد برداشتن گام‌های بلندتر و ارتباط موثرتر در زمینه ادبیات کودک و نوجوان از شیراز به تهران کوچ کرد…

  دنیای کتاب‌ها... دنیای زیبایی‌ها

  کتاب‌ها و کتاب‌ها و کتاب‌ها...

  فرهاد حسن‌زاده برای تمامی گروه‌های سنی کتاب نوشته است. او داستان‌های تصویری برای خردسالان و کودکان، رمان، داستان‌های کوتاه، بازآفرینی متون کهن و زندگی‌نامه‌هایی برای نوجوان‌ها و چند رمان نیز برای بزرگسالان نوشته است.

  ترجمه شده است

  به زبان دیگران

  برخی از کتاب‌های این نویسنده به زبان‌های انگلیسی، چینی، مالایی، ترکی استانبولی و کردی ترجمه شده و برخی در حال ترجمه به زبان عربی و دیگر زبا‌ن‌هاست. همچنین تعدادی از کتاب‌هایش تبدیل به فیلم یا برنامه‌ی رادیو تلویزیونی شده است. «نمكی و مار عينكي»، «ماشو در مه» و «سنگ‌های آرزو» از كتاب‌هايي هستند كه از آن‌ها اقتباس شده است.

  بعضی از ویژگی‌های آثار :

  • نویسندگی در بیشتر قالب‌های ادبی مانند داستان كوتاه، داستان بلند، رمان، شعر، افسانه، فانتزی، طنز، زندگينامه، فيلم‌نامه.
  • نویسندگی برای تمامی گروه‌های سنی: خردسال، کودک، نوجوان و بزرگسال.
  • خلق آثاری تأثیرگذار، باورپذیر و استفاده از تكنيك‌های ادبی خاص و متفاوت.
  • خلق آثاری كه راوی آن‌ها کودکان و نوجوانان هستند؛ روايت‌هايی مملو از تصویرسازی‌های عینی و گفت‌وگوهای باورپذير.
  • پرداختن به موضوع‌های گوناگون اجتماعی چون جنگ، مهاجرت، کودکان كار و خيابان، بچه‌های بی‌سرپرست يا بدسرپرست و…
  • پرداختن به مسائلی که کمتر در آثار کودک و نوجوان دیده می‌شود، مانند جنگ و صلح، طبقات فرودست، افراد معلول، اختلالات شخصیتی‌ـ‌روانی و…
  • تنوع در انتخاب شخصیت‌های محوری و كنشگر (فعال). مشخصاً دخترانی که علیه برخی باورهای غلط ایستادگی می‌کنند.
  • بهره‌گیری از طنز در کلام و روایت‌های زنده و انتقادی از زندگی مردم كوچه و بازار.
  • زبان ساده و بهره‌گیری اصولی از ویژگی‌های زبان بومی و اصطلاح‌های عاميانه و ضرب‌المثل‌ها.

  او حرف‌های غیرکتابی‌اش را این‌جا می‌نویسد.

  به دیدارش بیایید و صدایش را بشنوید