حیاط خلوت برای پنجمین بار منتشر شد

حیاط خلوت

حیاط خلوت برای پنجمین بار منتشر شد

حیاط خلوت برای پنجمین بار منتشر شد 1080 1350 فرهاد حسن‌زاده

همه‌ی انسان‌های روی زمین برای خود خلوتی دارند و حیاطی که فقط خودشان می‌توانند در آن قدم بزنند. علاوه بر این هر جماعتی و ملتی در حافظه‌ی تاریخی خود، حیاط خلوتی دارد که دور از نشانه‌های موجود و رسمی در آن زیست می‌کنند. حیاط خلوت من حیاط خلوت گروهی از آدم‌هاست. آدم‌هایی که عقرب جنگ به جانشان نیش زده و بر دل‌هایشان آتش نشانده است. رمان حیاط‌خلوت علاوه بر نشانه‌های نوستالوژیک، بیانگر دردی اجتماعی است که گریبانگیر نسلی سرگردان شده. نسلی که گیج و مسرور از پیروزی بر گذشته است و نمی‌تواند به بازخوانی خود بنشیند.

این رمان در اوایل دهه‌ی هشتاد منتشر شد. اما خوب دیده و خوب خوانده نشد. گروهی برای ندیدنش تلاش کردند و گروهی آرام از کنارش گذشتند زیرا با معیارها و خط‌کشی‌های فکری‌شان در تضاد بود. بازخوردهای کم‌رنگی از رمان که بیشتر فردی بود، مرا امید داد که بی‌راه نرفته‌ام. راه مگر چیست؟ طول و عرض راه را مگر چه کسی یا کسانی یا اندیشه‌ای تعیین می‌کند؟ چه معیارهایی برای نوشتن رمان خوب وجود دارد. با این‌حال حیاط خلوت نامزد جایزه گلشیری و چند جایزه دیگر شد. حتی یکی دو تهیه‌کننده برای ساخت فیلمی بر اساس آن قدم پیش گذاشتند. اما نشد و ماند برای بعد. رفت در حیاط خلوت‌شان و خوابید کنار خرت‌وپرت‌های دست نخورده.

برای ترجمه و انتشار این رمان در کشورهای دیگر اقدام‌هایی نصف و نیمه انجام شد و این کار هم رفت در حیاط خلوتی دیگر تا بلکه شاید روزی…

شما حیاط خلوت را خوانده‌اید؟

نظرتان درباره این رمان چیست؟

  روزی روزگاری

  فرهاد حسن‌زاده

  فرهاد حسن زاده، فروردین ماه ۱۳۴۱ در آبادان به دنیا آمد. نویسندگی را در دوران نوجوانی با نگارش نمایشنامه و داستان‌های کوتاه شروع کرد. جنگ تحمیلی و زندگی در شرایط دشوار جنگ‌زدگی مدتی او را از نوشتن به شکل جدی بازداشت. هر چند او همواره به فعالیت هنری‌اش را ادامه داد و به هنرهایی مانند عکاسی، نقاشی، خطاطی، فیلنامه‌نویسی و موسیقی می‌پرداخت؛ اما در اواخر دهه‌ی شصت با نوشتن چند داستان‌ و شعر به شکل حرفه‌ای پا به دنیای نویسندگی کتاب برای کودکان و نوجوانان نهاد. اولین کتاب او «ماجرای روباه و زنبور» نام دارد که در سال ۱۳۷۰ به چاپ رسید. حسن‌زاده در سال ۱۳۷۲ به قصد برداشتن گام‌های بلندتر و ارتباط موثرتر در زمینه ادبیات کودک و نوجوان از شیراز به تهران کوچ کرد…

  دنیای کتاب‌ها... دنیای زیبایی‌ها

  کتاب‌ها و کتاب‌ها و کتاب‌ها...

  فرهاد حسن‌زاده برای تمامی گروه‌های سنی کتاب نوشته است. او داستان‌های تصویری برای خردسالان و کودکان، رمان، داستان‌های کوتاه، بازآفرینی متون کهن و زندگی‌نامه‌هایی برای نوجوان‌ها و چند رمان نیز برای بزرگسالان نوشته است.

  ترجمه شده است

  به زبان دیگران

  برخی از کتاب‌های این نویسنده به زبان‌های انگلیسی، چینی، مالایی، ترکی استانبولی و کردی ترجمه شده و برخی در حال ترجمه به زبان عربی و دیگر زبا‌ن‌هاست. همچنین تعدادی از کتاب‌هایش تبدیل به فیلم یا برنامه‌ی رادیو تلویزیونی شده است. «نمكی و مار عينكي»، «ماشو در مه» و «سنگ‌های آرزو» از كتاب‌هايي هستند كه از آن‌ها اقتباس شده است.

  بعضی از ویژگی‌های آثار :

  • نویسندگی در بیشتر قالب‌های ادبی مانند داستان كوتاه، داستان بلند، رمان، شعر، افسانه، فانتزی، طنز، زندگينامه، فيلم‌نامه.
  • نویسندگی برای تمامی گروه‌های سنی: خردسال، کودک، نوجوان و بزرگسال.
  • خلق آثاری تأثیرگذار، باورپذیر و استفاده از تكنيك‌های ادبی خاص و متفاوت.
  • خلق آثاری كه راوی آن‌ها کودکان و نوجوانان هستند؛ روايت‌هايی مملو از تصویرسازی‌های عینی و گفت‌وگوهای باورپذير.
  • پرداختن به موضوع‌های گوناگون اجتماعی چون جنگ، مهاجرت، کودکان كار و خيابان، بچه‌های بی‌سرپرست يا بدسرپرست و…
  • پرداختن به مسائلی که کمتر در آثار کودک و نوجوان دیده می‌شود، مانند جنگ و صلح، طبقات فرودست، افراد معلول، اختلالات شخصیتی‌ـ‌روانی و…
  • تنوع در انتخاب شخصیت‌های محوری و كنشگر (فعال). مشخصاً دخترانی که علیه برخی باورهای غلط ایستادگی می‌کنند.
  • بهره‌گیری از طنز در کلام و روایت‌های زنده و انتقادی از زندگی مردم كوچه و بازار.
  • زبان ساده و بهره‌گیری اصولی از ویژگی‌های زبان بومی و اصطلاح‌های عاميانه و ضرب‌المثل‌ها.

  او حرف‌های غیرکتابی‌اش را این‌جا می‌نویسد.

  به دیدارش بیایید و صدایش را بشنوید