زيبا در تركيه

Bul Beni Ziba

زيبا در تركيه

زيبا در تركيه 811 300 فرهاد حسن‌زاده

همزمان با برگزاری نمایشگاه کتاب استانبول ۲۰۱۷، از نسخه‌ی ترکی رمان «زیبا صدایم کن» نوشته‌ی فرهاد حسن‌زاده رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، نمایشگاه کتاب استانبول که از ۱۳ آبان آغاز شده است و تا ۲۱ آبان میزبان ناشران ۲۰ کشور جهان است.

این درحالی است که در این نمایشگاه نسخه‌یترکی استانبولی رمان «زیبا صدایم کن» کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که از سوی یک ناشر ترکیه‌ای به نام «تیماس» منتشر شده مورد استقبال بازدید کنندگان قرار گرفته است.

بر همین اساس، قرارداد فروش این کتاب در نمایشگاه کتاب بولونیا ۲۰۱۷ امضا شده است و در چاپ نخست ۳۰۰۰ کتاب در اختیار مخاطبان قرار گرفته است. ناشر ترکیه‌ای این کتاب در عین حال خواستار انعقاد قرارداد برای چاپ رمان «هستی» شده و در حال بررسی آثار تصویری فرهاد حسن‌زاده نامزد جایزه‌ی آسترید لیندگرن ۲۰۱۸، است.

همچنین، مجموعه‌ی «قصه‌های کوتی کوتی» و «آقا رنگی و گربه‌ی ناقلا» در حال بررسی از سوی این ناشر است.

رمان «زیبا صدایم کن» در قالب طرح رمان نوجوان امروز در سال ۱۳۹۴ به چاپ رسیده است و داستان دختری ۱۵ ساله به نام زیبا است که در آسایشگاه کودکان بی‌سرپرست زندگی می‌کند. او در تماسی از سوی پدرش تصمیم می‌گیرد مقدمات فرار او را از تیمارستان فراهم بیاورد.

از موفقیت های این کتاب می‌توان به راه‌یابی به کاتالوگ white ravens کتابخانه‌ی مونیخ در سال ۲۰۱۶، وارد شدن به فهرست افتخار IBBY در سال ۲۰۱۶، برگزیده شدن در جشنواره کتاب کانون در سال۱۳۹۵ و کاندیدای کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در همان سال اشاره کرد.

نسخه انگلیسی این رمان نیز پیش‌تر با ترجمه شقایق قندهاری به همت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شده بود.

 سی و ششمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب استانبول در حالی به کار خود پایان خواهد داد که کشور کره جنوبی مهمان ویژه این دوره از نمایشگاه بوده است.

  روزی روزگاری

  فرهاد حسن‌زاده

  فرهاد حسن زاده، فروردین ماه ۱۳۴۱ در آبادان به دنیا آمد. نویسندگی را در دوران نوجوانی با نگارش نمایشنامه و داستان‌های کوتاه شروع کرد. جنگ تحمیلی و زندگی در شرایط دشوار جنگ‌زدگی مدتی او را از نوشتن به شکل جدی بازداشت. هر چند او همواره به فعالیت هنری‌اش را ادامه داد و به هنرهایی مانند عکاسی، نقاشی، خطاطی، فیلنامه‌نویسی و موسیقی می‌پرداخت؛ اما در اواخر دهه‌ی شصت با نوشتن چند داستان‌ و شعر به شکل حرفه‌ای پا به دنیای نویسندگی کتاب برای کودکان و نوجوانان نهاد. اولین کتاب او «ماجرای روباه و زنبور» نام دارد که در سال ۱۳۷۰ به چاپ رسید. حسن‌زاده در سال ۱۳۷۲ به قصد برداشتن گام‌های بلندتر و ارتباط موثرتر در زمینه ادبیات کودک و نوجوان از شیراز به تهران کوچ کرد…

  دنیای کتاب‌ها... دنیای زیبایی‌ها

  کتاب‌ها و کتاب‌ها و کتاب‌ها...

  فرهاد حسن‌زاده برای تمامی گروه‌های سنی کتاب نوشته است. او داستان‌های تصویری برای خردسالان و کودکان، رمان، داستان‌های کوتاه، بازآفرینی متون کهن و زندگی‌نامه‌هایی برای نوجوان‌ها و چند رمان نیز برای بزرگسالان نوشته است.

  ترجمه شده است

  به زبان دیگران

  برخی از کتاب‌های این نویسنده به زبان‌های انگلیسی، چینی، مالایی، ترکی استانبولی و کردی ترجمه شده و برخی در حال ترجمه به زبان عربی و دیگر زبا‌ن‌هاست. همچنین تعدادی از کتاب‌هایش تبدیل به فیلم یا برنامه‌ی رادیو تلویزیونی شده است. «نمكی و مار عينكي»، «ماشو در مه» و «سنگ‌های آرزو» از كتاب‌هايي هستند كه از آن‌ها اقتباس شده است.

  بعضی از ویژگی‌های آثار :

  • نویسندگی در بیشتر قالب‌های ادبی مانند داستان كوتاه، داستان بلند، رمان، شعر، افسانه، فانتزی، طنز، زندگينامه، فيلم‌نامه.
  • نویسندگی برای تمامی گروه‌های سنی: خردسال، کودک، نوجوان و بزرگسال.
  • خلق آثاری تأثیرگذار، باورپذیر و استفاده از تكنيك‌های ادبی خاص و متفاوت.
  • خلق آثاری كه راوی آن‌ها کودکان و نوجوانان هستند؛ روايت‌هايی مملو از تصویرسازی‌های عینی و گفت‌وگوهای باورپذير.
  • پرداختن به موضوع‌های گوناگون اجتماعی چون جنگ، مهاجرت، کودکان كار و خيابان، بچه‌های بی‌سرپرست يا بدسرپرست و…
  • پرداختن به مسائلی که کمتر در آثار کودک و نوجوان دیده می‌شود، مانند جنگ و صلح، طبقات فرودست، افراد معلول، اختلالات شخصیتی‌ـ‌روانی و…
  • تنوع در انتخاب شخصیت‌های محوری و كنشگر (فعال). مشخصاً دخترانی که علیه برخی باورهای غلط ایستادگی می‌کنند.
  • بهره‌گیری از طنز در کلام و روایت‌های زنده و انتقادی از زندگی مردم كوچه و بازار.
  • زبان ساده و بهره‌گیری اصولی از ویژگی‌های زبان بومی و اصطلاح‌های عاميانه و ضرب‌المثل‌ها.

  او حرف‌های غیرکتابی‌اش را این‌جا می‌نویسد.

  به دیدارش بیایید و صدایش را بشنوید