مهتاب و دگمه‌ی قرمز

مهتاب و دکمه‌ی قرمز

مهتاب و دگمه‌ی قرمز

مهتاب و دگمه‌ی قرمز 591 719 فرهاد حسن‌زاده
مهتاب و دکمه‌ی قرمز

◊مهتاب و دکمه‌ی قرمز
◊(داستان کودک)
◊تصویرگر: سارا میاری
◊ناشر: میچکا
◊چاپ اول: ۱۴۰۱ چاپ دوم ۱۴۰۲

این کتاب سه قصه دارد. روایت سه‌نفر از دکمه‌ای که توی ساحل پیدا می‌کنند و معلوم نیست از کجا آمده.

روزی دختربچه‌ای به نام مهتاب روی شن‌های ساحل یک دگمه قرمز پیدا می‌کنند. در نگاه او و پدر و مادرش این دگمه داستان‌های مختلفی می‌تواند داشته باشد. بعد هر کدام از افراد خانواده روایت خودشان را از قصه‌ای که به ذهنشان می‌رسد بیان می‌کنند. داستان‌هایی از هم جدا ولی در هم تنیده. یکی می گوید این دگمه مال یک آدم برفی بوده، یکی می گوید هدیه‌ی یک کلاغ بوده به ماهی‌ دریا. سومی هم ایده دیگری دارد. وقتی خیالبافی و قصه‌سازی‌شان تمام می‌شود، می‌بینند که خبری از دگمه نیست. گویی آن دگمه هرگز نبوده یا بوده و حالا رفته تا قصه‌ی دیگری را تجربه کند.

این داستان به تخیل و آفرینش کودک کمک می‌کند. او می‌فهمد که هر شی، حتی یک دکمه هم می‌تواند داستانی و یا داستانهایی داشته باشد. می‌فهمد عشق چه نیروی عجیبی است و حتی تا مدت‌ها اثرش را از دست نمی‌دهد. و لایه‌های دیگری که در قصه و لابه‌لای تصویرهای کتاب پیدا خواهید کرد.

پشت جلد کتاب نوشته:

قصه از کجا شروع شد؟ از جایی که مهتاب و پدر و مادرش نشسته بودند کنار دریا، بستنی‌هایشان را لیس می‌زدند و به صدای موجها گوش می‌دادند. بعد دکمه‌ای پیدا کردند و شروع کردند به خیال‌پردازی. آنها عاشق خیال‌بازی و قصه‌سازی بودند. سه‌تایی روی شن‌های ساحل دراز کشیدند و چشم‌ها را بستند و قصه‌های خودشان را ساختند.

  روزی روزگاری

  فرهاد حسن‌زاده

  فرهاد حسن زاده، فروردین ماه ۱۳۴۱ در آبادان به دنیا آمد. نویسندگی را در دوران نوجوانی با نگارش نمایشنامه و داستان‌های کوتاه شروع کرد. جنگ تحمیلی و زندگی در شرایط دشوار جنگ‌زدگی مدتی او را از نوشتن به شکل جدی بازداشت. هر چند او همواره به فعالیت هنری‌اش را ادامه داد و به هنرهایی مانند عکاسی، نقاشی، خطاطی، فیلنامه‌نویسی و موسیقی می‌پرداخت؛ اما در اواخر دهه‌ی شصت با نوشتن چند داستان‌ و شعر به شکل حرفه‌ای پا به دنیای نویسندگی کتاب برای کودکان و نوجوانان نهاد. اولین کتاب او «ماجرای روباه و زنبور» نام دارد که در سال ۱۳۷۰ به چاپ رسید. حسن‌زاده در سال ۱۳۷۲ به قصد برداشتن گام‌های بلندتر و ارتباط موثرتر در زمینه ادبیات کودک و نوجوان از شیراز به تهران کوچ کرد…

  دنیای کتاب‌ها... دنیای زیبایی‌ها

  کتاب‌ها و کتاب‌ها و کتاب‌ها...

  فرهاد حسن‌زاده برای تمامی گروه‌های سنی کتاب نوشته است. او داستان‌های تصویری برای خردسالان و کودکان، رمان، داستان‌های کوتاه، بازآفرینی متون کهن و زندگی‌نامه‌هایی برای نوجوان‌ها و چند رمان نیز برای بزرگسالان نوشته است.

  ترجمه شده است

  به زبان دیگران

  برخی از کتاب‌های این نویسنده به زبان‌های انگلیسی، چینی، مالایی، ترکی استانبولی و کردی ترجمه شده و برخی در حال ترجمه به زبان عربی و دیگر زبا‌ن‌هاست. همچنین تعدادی از کتاب‌هایش تبدیل به فیلم یا برنامه‌ی رادیو تلویزیونی شده است. «نمكی و مار عينكي»، «ماشو در مه» و «سنگ‌های آرزو» از كتاب‌هايي هستند كه از آن‌ها اقتباس شده است.

  بعضی از ویژگی‌های آثار :

  • نویسندگی در بیشتر قالب‌های ادبی مانند داستان كوتاه، داستان بلند، رمان، شعر، افسانه، فانتزی، طنز، زندگينامه، فيلم‌نامه.
  • نویسندگی برای تمامی گروه‌های سنی: خردسال، کودک، نوجوان و بزرگسال.
  • خلق آثاری تأثیرگذار، باورپذیر و استفاده از تكنيك‌های ادبی خاص و متفاوت.
  • خلق آثاری كه راوی آن‌ها کودکان و نوجوانان هستند؛ روايت‌هايی مملو از تصویرسازی‌های عینی و گفت‌وگوهای باورپذير.
  • پرداختن به موضوع‌های گوناگون اجتماعی چون جنگ، مهاجرت، کودکان كار و خيابان، بچه‌های بی‌سرپرست يا بدسرپرست و…
  • پرداختن به مسائلی که کمتر در آثار کودک و نوجوان دیده می‌شود، مانند جنگ و صلح، طبقات فرودست، افراد معلول، اختلالات شخصیتی‌ـ‌روانی و…
  • تنوع در انتخاب شخصیت‌های محوری و كنشگر (فعال). مشخصاً دخترانی که علیه برخی باورهای غلط ایستادگی می‌کنند.
  • بهره‌گیری از طنز در کلام و روایت‌های زنده و انتقادی از زندگی مردم كوچه و بازار.
  • زبان ساده و بهره‌گیری اصولی از ویژگی‌های زبان بومی و اصطلاح‌های عاميانه و ضرب‌المثل‌ها.

  او حرف‌های غیرکتابی‌اش را این‌جا می‌نویسد.

  به دیدارش بیایید و صدایش را بشنوید